Niderlandzcy artyści opowiadają historie wrocławian

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Martin i Inge Riebeek oraz Tobias Mathijsen to grupa niderlandzkich artystów, którzy od jedenastu lat jeżdżą po świecie, aby opowiadać osobiste historie tubylców. Owocem ich pracy są wyjątkowe historie w postaci nagrań wideo oraz fotografii. Ich prace były dotychczas pokazywane na wystawach sztuki współczesnej na całym świecie oraz na festiwalach filmowych. Tym razem artyści przyjechali do Wrocławia, aby porozmawiać z mieszkańcami miasta o tym, co jest dla nich w życiu najważniejsze.

Moją żonę i mnie interesują ludzie, zwykli ludzie z ulicy, nie ludzie z telewizji, nie politycy czy piłkarze, tylko normalni ludzie. Ciekawi nas, co jest dla w życiu ważne i o to też pytamy. Słysząc nieraz piękne i ciekawe odpowiedzi, zdecydowaliśmy, że zrobimy o tym film – mówi Martin Riebeek, twórca projektu „The Essential”.

Kiedy spotykamy ludzi, pierwsza rzecz, o którą pytamy to, co jest dla danej osoby w życiu najważniejsze. I zazwyczaj po zadaniu tego pytania, słyszymy w odpowiedzi różne ludzkie historie. Pięknym aspektem zadawania tak otwartego pytania jest to, że dajesz ludziom możliwość opowiedzenia swojej historii – dodaje Tobias Mathijsen, współtwórca projektu.

Byliśmy dotychczas w dwudziestu czterech miastach, Wrocław jest teraz dwudziestym piątym miastem. Byliśmy między innymi w Nowym Jorku, Szanghaju i Rio de Janerio, praktycznie wszędzie – zdradza Martin Riebeek.

Tym razem przyszedł czas na Wrocław, który jest miastem partnerskim Bredy, z której pochodzą artyści. Niderlandczycy planują uwiecznić tutaj około czterdzieści sylwetek ludzkich. Wśród nich znalazła się historia Maćka Wiśniewskiego, aktywisty oraz miłośnika zwierząt.

Jestem właścicielem kociej kawiarni przy rynku we Wrocławiu na ulicy Igielnej. Współpracujemy z fundacją „Kotłownia”, z której też są koty u nas, cztery koty, które zostały odratowane z ciężkich warunków i są naszymi rezydentami w „Kotonie”. Widzę w tych prostych pytaniach, na które odpowiedzi niekoniecznie będą oczywiste, pewną formę porównania jak żyją ludzie na całym świecie. Dla wielu osób o różnych przekonaniach, czasami wręcz z pewnym dystansem podchodzących do osób z zagranicy, do osób z innych krain geograficznych, to będzie wielkim zaskoczeniem, że odpowiedzi na większość tych pytań: co jest dla nas ważne, do czego chcemy dojść w życiu, o czym marzymy będą niemal identyczne, niezależnie od tego z jakiego punktu na mapie wybierzemy odbiorców – komentuje Maciej Wiśniewski, właściciel kociej kawiarni „Koton” we Wrocławiu.

Bardzo podoba mi się Wrocław, spędziliśmy tutaj parę pięknych dni i spotkaliśmy wspaniałych ludzi. Wyjątkową kwestią, jeżeli chodzi o ten projekt jest to, że poznajesz ludzi, którzy są charakterystyczni dla danego miejsca, ale ich historie są często bardzo podobne do historii z innych zakątków świata. Dzięki temu można ujrzeć piękno każdego człowieka z osobna, cechy charakterystyczne dla jego miejsca zamieszkania, ale również to, że ludzie tutaj mają takie same potrzeby i pragnienia jak ludzie w Szanghaju czy w Nowym Jorku czy gdziekolwiek indziej na świecie – dodaje Tobias Mathijsen.

Do przyjazdu do Polski artystów zainspirowała m. in. sytuacja polityczna. W swoich dotychczasowych pracach twórcy projektu „The Essiental” poruszali m. in. kwestie praw kobiet oraz osób LGBT. Informacje dotyczące ukończenia projektu dostępne będą na stronie artystów.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy