Nie noszą maseczek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mimo zniesienia części obostrzeń, nakaz zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje. Ta sytuacja prędko się nie zmieni. Mimo to, nie wszyscy przestrzegają tego przepisu. Dlaczego cały czas warto o to zadbać?

Mimo nakazu zasłaniania ust i nosa, który polski rząd wprowadził 16. kwietnia, na ulicach można dostrzec, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących przepisów. Jak tłumaczy prof. Simon noszenie maseczek na co dzień zmniejsza ryzyko zarażenia. 

Nie muszę być chory, ale gdy jestem zarażony i o tym nie wiem, to mając maskę, chronię innych.  Brak maseczek powoduje znaczący wzrost ryzyka zarażenia – mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej.

 – Po wyjściu z mieszkania już powinniśmy mieć maseczkę na sobie. Już na klatce schodowej możemy kogoś spotkać. Potem oczywiście w komunikacji miejskiej, sklepie i aptece – dodaje Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Choć zakaz obowiązuje do odwołania i póki co nic nie wskazuje na to, że władze szybko z niego zrezygnują, to wśród naukowców pojawiają się wątpliwości, co do samej skuteczności dobrego działania.  

Jestem biotechnologiem i jestem przerażona. Maseczka staje się wilgotna natychmiast. Wydychamy mnóstwo bakterii, do tego dochodzą te znajdujące się w otoczeniu, to od razu stwarza dobre warunki do dalszej hodowli – tłumaczy Ewa Zachara, biotechnolog.

Aby uniknąć namnażania się bakterii, o maseczki należy dbać. Jednorazowe często wymieniać, a bawełniane codziennie prać i prasować. To bardzo ważne. W przeciwnym razie, maseczki nie będą pomagać, a szkodzić. Prof. Simon podkreśla, że noszenie maseczek to tylko jedne z wielu środków ostrożności.

– Z szacunku do innych powinniśmy je nosić. Oczywiście nie podczas jazdy na rowerze czy biegania. Oprócz tego należy zachować dystans, myć ręce i używać rękawiczek – podsumowuje prof. Simon.

Producenci zaczęli wykorzystywać ciekawe wzory, motywy filmowe i bajkowe. Nie ważne jakie z nich wybierzemy. Ważne, by pomimo braku komfortu, zadbać o innych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy