–Nie-starość na Złotnikach i to są spotkania, które mają na celu trochę odczarować słowo starość, trochę rozpromować działania międzypokoleniowe i różnymi metodami artystycznymi i integracyjnymi. Wspólnie dochodzimy do podobnych wniosków, że to nie wiek dzieli, ale różne pasje czy potrzeby łączą – mówi Aleksandra Kołodziej, autorka projektu.
–No jako emerytka, mieszkam sama. Dla mnie to jest w pewnym sensie jakaś rozrywka też. Poza tym mam kontakt z ludźmi fajnie, bo teraz nawet z młodzieżą spotykamy się, prawda? Są takie spotkania międzypokoleniowe. Jesteśmy zadowolone i myślą, że to z czasem nabierze tempa i będzie jeszcze lepiej – mówi Krystyna Kicińska uczestniczka projektu Mikrograntów.
–Przychodzimy tutaj z wielką radością, ponieważ Pani prowadząca nas powiedzmy podtrzymuje na duchu. Mamy nowe tematy, mamy kontakty z młodzieżą, jeszcze uczymy się. Wspaniale nam mija czas – mówi Wiesława Sztandara, a uczestniczka projektu Mikrograntów.
-Na pierwszym spotkaniu trochę rozmawialiśmy o różnicach pokoleń, ale tak naprawdę wyszło, że dużo rzeczy nas łączy. Też robiliśmy różne gry integracyjne i takie, które uświadamiały, że właśnie wiek niema znaczenia. Natomiast na 2 spotkaniu było bardziej artystycznie i tworzyliśmy kolarz – dodaje Aleksandra Kołodziej, autorka projektu.
W projekt Mikrograntów nie starość na złotnikach zaangażowani są także młodzi wolontariusze, którzy jak sami przyznają, czerpią z niego wiele wartości.
–Przez te warsztaty bardziej poznałyśmy tak jakby stronę seniorów i nasz kontakt się też powiększył.Tak jakby poznaliśmy ich stronę, poznałyśmy ich przemyślenia na temat życia, dużo nas nauczyli – mówi Bianka Rit, wolontariuszka projektów Mikrograntów.
–Z naszego przykładu bardzo dużo wyniosłyśmy z tego i polecamy każdemu, żeby udał się do takiej starszej osoby porozmawiał, bo naprawdę dużo to daje – mówi Ewa Pietras ,wolontariuszka projektów Mikrograntów.
Autorka projektu Aleksandra Kołodziej na co dzień prowadzi warsztaty z seniorami i interesuje się przygotowaniem do starości. Podkreśla, że widzi duży potencjał w promowaniu działań międzypokoleniowych.
– Tworzymy różne spotkania, warsztaty dla mieszkańców i lokalnej społeczności, to są spotkania bezpłatne, darmowe i właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie i dzieci i dorośli i seniorzy – dodaje Aleksandra Kołodziej, autorka projektu.