Nie-Starość na Złotnikach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Projekt, który łączy pokolenia i pokazuje, że różnice międzypokoleniowe są tylko w naszych głowach. Nie starość na złotnikach to inicjatywa pani Aleksandry, która zdradziła nam kilka słów na temat tego projektu.

Nie-starość na Złotnikach i to są spotkania, które mają na celu trochę odczarować słowo starość, trochę rozpromować działania międzypokoleniowe i różnymi metodami artystycznymi i integracyjnymi. Wspólnie dochodzimy do podobnych wniosków, że to nie wiek dzieli, ale różne pasje czy potrzeby łączą – mówi Aleksandra Kołodziej, autorka projektu. 

No jako emerytka, mieszkam sama. Dla mnie to jest w pewnym sensie jakaś rozrywka też. Poza tym mam kontakt z ludźmi fajnie, bo teraz nawet z młodzieżą spotykamy się, prawda? Są takie spotkania międzypokoleniowe. Jesteśmy zadowolone i myślą, że to z czasem nabierze tempa i będzie jeszcze lepiej – mówi Krystyna Kicińska uczestniczka projektu Mikrograntów. 

Przychodzimy tutaj z wielką radością, ponieważ Pani prowadząca nas powiedzmy podtrzymuje na duchu. Mamy nowe tematy, mamy kontakty z młodzieżą, jeszcze uczymy się. Wspaniale nam mija czas – mówi Wiesława Sztandara, a uczestniczka projektu Mikrograntów. 

-Na pierwszym spotkaniu trochę rozmawialiśmy o różnicach pokoleń, ale tak naprawdę wyszło, że dużo rzeczy nas łączy. Też robiliśmy różne gry integracyjne i takie, które uświadamiały, że właśnie wiek niema znaczenia. Natomiast na 2 spotkaniu było bardziej artystycznie i tworzyliśmy kolarz – dodaje Aleksandra Kołodziej, autorka projektu. 

W projekt Mikrograntów nie starość na złotnikach zaangażowani są także młodzi wolontariusze, którzy jak sami przyznają, czerpią z niego wiele wartości. 

Przez te warsztaty bardziej poznałyśmy tak jakby stronę seniorów i nasz kontakt się też powiększył.Tak jakby poznaliśmy ich stronę, poznałyśmy ich przemyślenia na temat życia, dużo nas nauczyli – mówi Bianka Rit, wolontariuszka projektów Mikrograntów. 

Z naszego przykładu bardzo dużo wyniosłyśmy z tego i polecamy każdemu, żeby udał się do takiej starszej osoby porozmawiał, bo naprawdę dużo to daje – mówi Ewa Pietras ,wolontariuszka projektów Mikrograntów. 

Autorka projektu Aleksandra Kołodziej na co dzień prowadzi warsztaty z seniorami i interesuje się przygotowaniem do starości. Podkreśla, że widzi duży potencjał w promowaniu działań międzypokoleniowych. 

Tworzymy różne spotkania, warsztaty dla mieszkańców i lokalnej społeczności, to są spotkania bezpłatne, darmowe i właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie i dzieci i dorośli i seniorzy – dodaje Aleksandra Kołodziej, autorka projektu. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy