Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne. Stwarzają one poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, dlatego nie wolno ich wyrzucać do domowych pojemników. Co więc z nimi zrobić? Na to pytanie odpowiada Ekosystem Wrocław.
We Wrocławiu możemy je oddać do punktów aptecznych, mamy ich ponad 140 na terenie całego miasta. Znajdują się ich lokalizacje na naszej stronie, na mapie poświęconej właśnie lekom przeterminowanym oraz tym niepotrzebnym i tam możemy oddać leki, najlepiej je rozsegregować. Inna możliwość, możemy je oddać do SZOPa, czyli Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe i jeszcze trzecia możliwość, możemy je przynieść do PSZOKa, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa, Ekosystem Wrocław.
Pamiętajmy, aby przeterminowane leki przynosić bez wewnętrznej ulotki oraz papierowego zewnętrznego opakowania, które powinniśmy wyrzucić do niebieskiego pojemnika na odpady papierowe.
Pamiętajmy, leki to przede wszystkim chemia, różnego rodzaju substancje chemiczne i nawet jeśli tu mówimy o zwykłej witaminie D, A czy C, to jednak jej stężenie jest takie jakie nie powinno się znajdować w środowisku. Powinniśmy zadbać o to, żeby do tego środowiska nie dostawały się żadne substancje, nawet jeśli one są dobre dla naszego zdrowia, to niekoniecznie będą w tak dużym stężeniu dobre dla zwierząt, wód gruntowych czy gleby. Poza tym powinniśmy mieć już taki nawyk wyrobiony, albo sobie wyrabiać taki nawyk, że każdy odpad ma swoje miejsce i dobrze, żeby o tym wiedzieć, mieć tego świadomość i po prostu traktować jako rzecz oczywistą – dodaje Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa, Ekosystem Wrocław.
W aptekach można również pobrać specjalne pojemniki do składowania igieł i strzykawek, po jego zapełnieniu powinniśmy zanieść go z powrotem do apteki, z której zabraliśmy pojemnik. Zarówno leki, jak i strzykawki są później poddawane utylizacji, dzięki czemu szkodliwe substancje nie trafiają do środowiska.