Nie żyje kardynał Gulbinowicz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
16 listopada o godz. 10:40 zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Były metropolita wrocławski miał 97 lat.

Kardynał Gulbinowicz był doktorem teologii, Kawalerem Orderu Orła Białego, nazywanym Kryształowym Kardynałem, nagrodzonym Orderem Uśmiechu. W ostatnim czasie Stolica Apostolska podjęła decyzję o wycofaniu kardynała z życia kościelnego, ze względu na oskarżenia co do nadużyć seksualnych. Wniosek o pozbawienie go honorowego obywatelstwa Wrocławia wpłynął także do prezydenta miasta. 

Wniosek został złożony przez Radnych, ale też przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia. Ja z dużym smutkiem przyjąłem informację o śmierci księdza Henryka Gulbinowicza, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że ksiądz został ukarany przez Watykan, pozbawiony możliwości wystąpień publicznych, celebracji mszy, nawet pochówku w Katedrze – został wykluczony z życia kościelnego, a wniosek będzie w dalszym ciągu procedowany – mówi Dominik Kłosowski, Radny Rady Miejskiej Wrocławia. 

Rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej zwraca uwagę na rozłam w postrzeganiu postaci kardynała Gulbinowicza. 

Mogliśmy zobaczyć, że są ogromne grupy ludzi, które uważają kardynała za postać-legendę, za postać-symbol, za postać, która zrobiła dużo dla miasta Wrocławia, dla tego społeczeństwa. I jest duża grupa ludzi, która uważa, że należy mu odebrać wszystkie nagrody, wszelkie tytuły, które dostał za życia. Ja mogę powiedzieć tyle, że nie jestem sędzią w sprawie księdza kardynała, nie chcę rozsądzać między tymi dwoma grupami. Zostawię ten sąd Panu Bogu – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej. 

Kardynał Henryk Gulbinowicz odszedł w wieku 97 lat. Przyczyną jego śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa, wynikająca z ostrego zapalenia płuc.