Niekonwencjonalne lekcje w SP nr 108 we Wrocławiu. Jak wyglądają?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tworzenie profilu na Facebooku i pisanie listu gończego w ramach charakterystyki bohatera literackiego - tak wygląda nauczanie w jednej z wrocławskich podstawówek. Szkoła nr 108 jako pierwsza publiczna podstawówka w Polsce dołączyła do międzynarodowego programu IB. 

Program realizowany jest w klasach 1-4 i polega przede wszystkim na zupełnie nowym podejściu do edukacji. Lekcje prowadzone są transdyscyplinarnie. 

  • Nie patrzymy przez pryzmat swojego przedmiotu, ale planujemy działania co tydzień wspólnie z innymi nauczycielami. Planujemy takie aktywności, które wpisują się w obszary badawcze proponowane przez tę międzynarodową organizację IB. Co ważne, realizujemy polską podstawę programową – mówi Karol Pospiech, nauczyciel języka polskiego w SP nr 108 we Wrocławiu.

Uczniowie na wszystkich przedmiotach pracują w małych grupach, korzystają z różnych pomocy naukowych, w tym z tabletów. Na zajęciach wprowadzane są również elementy języka angielskiego. Uczniowie doceniają to, że mają wpływ na kształt lekcji. 

  • Ja przyszedłem dopiero tutaj od trzeciej klasy i w starej szkole wyglądało to inaczej niż teraz. Oczywiście tam teraz jest dużo wycieczek i zapewniam, że tam też fajnie, ponieważ pytam kolegów ze starej szkoły. Ale tutaj jest to trochę inaczej organizowane, bo w tamtej szkole nie było takiej pracy w grupach na matematyce albo pracy w grupach podczas innych różnych projektów, jak chcieliśmy, żeby miasto wyglądało, co byśmy zmienili w tej dzielnicy.
  • –  Różnice są też takie, że w mojej szkole na przykład było tak, że korzystaliśmy więcej z podręczników niż tutaj, bo tutaj korzystamy bardziej z grup.
  • My się lepiej uczymy, bo w innych szkołach to tak trochę z tym angielskim jest słabo, a wiadomo, że angielski to w innych krajach można sobie lepiej z nim poradzić. My się tego więcej uczymy i będziemy mieć w przyszłości łatwiej – mówią uczniowie.

Szkoła Podstawa nr 108 we Wrocławiu jako pierwsza publiczna podstawówka dołączyła do tego programu, a starania o taką akredytację trwały trzy lata. 

  • –  Najpierw rozpoczęliśmy od realizacji różnych innowacji pedagogicznych. Następny etap to było uczestnictwo w lekcjach kreatywności, potem ocenianie kształtujące. Szkoła charakteryzuje się tym, że zatrudnieni są w niej nauczyciele o bardzo dużym potencjale, którzy dostrzegli potrzebę zmian, daleko idących zmian w naszym systemie edukacji i na tym można było się oprzeć – podkreśla Stanisława Socha, dyrektorka SP nr 108 we Wrocławiu.

  • Wrocławska edukacja jest najlepszą edukacją w Polsce, czego też wyrazem jest szukanie nowych metod nauczania. Program IB odpowiada na potrzeby dzisiejszego świata i przyszłości. Tutaj nie skupiamy się na tej suchej wiedzy, tylko na potrzebach emocjonalnych dzieci, na interdyscyplinarym podejścia do nauki. Także na umiejętności szukania informacji, co jest teraz w dzisiejszym świecie kluczowe. Także na odróżnianie informacji prawdziwych, rzetelnych, od fake newsów, co też jest takim wyzwaniem, które stoi przed każdym z nas, a na pewno przed młodzieżą, żeby potrafiła tą informację odsiewać – podsumowuje Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Program IB na wyższym poziomie realizowany jest również w Liceum Ogólnokształcącym nr V we Wrocławiu.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy