– Nasza sytuacja już przed pandemią była trudna, ponieważ od 6 lat nie wzrasta nasza dotacja, a wszystkie podstawowe koszty rosną. Zarządzamy też dużym obiektem, bo dawnym Teatrem Kalambur. Nadrabialiśmy swoją niezwykłą aktywnością, różnorodnością oferty warsztatowej. Teraz, gdy przyszła pandemia, nie mamy jak działać – mówi Małgorzata Strońska, prezeska Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka.
Mimo że nie udało się doprowadzić do spotkania z prezydentem miasta, Jackiem Sutrykiem, prezeska Centrum Twórczości Dziecka wraz z aktorką i reżyserką Ach!Teatru przekazały mu, za pośrednictwem sekretarek, prace plastyczne dzieci. Zaznaczyły, że być może to ostatnie dzieła ich podopiecznych. Równocześnie złożono także petycję, w której zawarto prośbę o wsparcie organizacji.
– Dwukrotnie wysyłaliśmy pismo do prezydenta i prosiliśmy o spotkanie, ale to się nie udało. Było spotkanie w Wydziale Kultury, ale też po interwencji prezydenta. To spotkanie było bardzo trudne, bardzo nieprzyjemne – mówi Małgorzata Strońska.
Zamknięcie instytucji kulturalnych stawia wszystkich artystów w trudnej sytuacji, nie daje także dobrych perspektyw na przyszłość.
– Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka to miejsce, w którym codziennie odbywają się warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Oprócz tego reprezentuję fenomenalną scenę wrocławską Ach!Teatru, który od 10 lat funkcjonuje na rynku. We wrześniu próbowaliśmy jeszcze reaktywować Ach!Teatr i zagrać chociaż jeden spektakl, ale było to niemożliwe. Przy takich obostrzeniach i przy takiej liczbie widowni, jaką możemy wpuścić, nie jest to rentowne. Trzeba dołożyć do każdego spektaklu, a w kasie nie ma już z czego – mówi Katarzyna Łuczyńska-Ambroży, aktorka i reżyserka.
Przyszłość Centrum Twórczości Dziecka, jak i Ach!Teatru jest niepewna. Mamy nadzieję, że wieloletnia tradycja i praca na odpowiednią renomę, nie zostaną zaprzepaszczone. Do tematu będziemy wracać.