„Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” – wystawa w CHZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na placu przed CHZ można oglądać nową, plenerową wystawę. Jest niewielka, ale ogromnie przejmująca. Mówi o wydarzeniach sprzed 90 lat. Wielki Głód w Ukrainie - to akt ludobójstwa dokonany przez Rosjan na Ukraińcach.
  • Wciąż niewiele osób wie o tej tragedii, która w latach 30-tych nastąpiła w Ukrainie. Ta zbrodnia nigdy nie została ukarana. „Hołodomor” to pojęcie, które też niewiele osób zna – oznacza Wielki Głód. Klęskę, do której w pełni świadomie, z premedytacją, doprowadziły władze Związku Radzieckiego na terenie Ukrainy. Ukraińcy niechętnie przystawali na propozycje nie do odrzucenia, które stawiała im władza radziecka. Zamożni chłopi nie chcieli przystępować do kołchozów, stawiali opór, dlatego nazwali ich kułakami. To właśnie wieś ukraińska doznała największych strat. Mówi się od 3,5 mln do 7 mln. ludzi, którzy zmarli z głodu. Ludzi odcięto od możliwości zdobycia żywności, zakupu. Kordony policji, wojska otaczały te tereny. Bezwzględnie NKWD patrolowało spichlerze, komórki, w których ci ludzie próbowali przetrzymać żywność. Wręcz przechodząca wyobraźnię liczba od 3,5 mln. do 7 mln. ofiar mówi o skali działania, jakimi metodami posługiwał się Związek Radziecki. Potężna statystyka mówi o skali tragedii, a jednocześnie zaczynamy się zastanawiać, dlaczego tak mało wiemy o tym wszystkim. Warto poznawać historię, warto obejrzeć tego typu wystawy. Wtedy mamy pełniejszy obraz, wiele spraw staje się jaśniejszych. Zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Te przestępstwa nigdy nie zostały ukarane i proszę – powróciły w nowym wcieleniu – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy CHZ.  

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy