Nieśpieszny Dolny Śląsk. Poznaj region w duchu slow

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku nie brakuje. Zamek Książ w Wałbrzychu, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Kompleks Riese lub Śnieżka - to tylko kilka z nich. Pandemia pokazała jednak, że coraz więcej turystów szuka mniej uczęszczanych szlaków. Z pomocą przychodzi specjalna mapa, która powstała w ramach kampanii Dolny Śląsk Slow Travel.

Turystyka slow to spokojne, nieśpieszne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionu we własnym tempie. To wspieranie lokalnych przedsiębiorców, odkrywanie tożsamości kulturowej regionu i szukanie nowych, mniej znanych szlaków.

Ma pokazywać przede wszystkim te atrakcje w naszym regionie, które leżą na pewnym uboczu głównych szlaków turystycznych, ale jednocześnie mają bardzo wiele do zaoferowania. Są miejsca, które są na bocznym szlaku. To najczęściej miejsca, gdzie lokalny przedsiębiorca, gospodarz oferuje nocleg w niezwykle urokliwym miejscu. Jednocześnie odwiedzając takie miejsca, mamy możliwość spróbowania tych produktów, które są produkowane lokalnie lub regionalnie – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

W ostatnim czasie turyści poszukują takiego zwolnionego tempa życia, a pandemia to tylko uwypukliła. Każdy chciałby mieć teraz kawałek turystyki dla siebie, więc postanowiliśmy zaprezentować miejsca, gdzie można w rytmie slow, czyli z duchem powolnego spędzania czasu, odpocząć w atrakcyjnej scenerii – podkreśla Jakub Feiga, Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Dlatego powstała specjalna mapa dla spragnionych alternatywnego podróżowania w duchu slow, poza szlakiem. Wśród nich cmentarz koni i zamek w Kliczkowie, miejsca dla miłośników alpak i dzikiej przyrody. Aktualna wersja mapy to dopiero początek.

My dzisiaj jako jeden z pierwszych regionów w Polsce robimy to z dużym przytupem. Te atrakcje, które wskazujemy – zarówno krajobrazowe, jak i turystyczne – mamy wiele jako region do zaoferowania. W moim, ale myślę, że w przekonaniu innych także, najładniejszym regionem w Polsce. Bardzo chętnie będziemy pokazywać to każdemu, kto zdecyduje się nas odwiedzić – dodaje Grzegorz Macko.

Proponujemy miejsca, które mogą trafić w gusta każdego z nas. To są obiekty przyjazne dzieciom, rodzinne domy gościnne, pensjonaty, ale też miejsca dla tych, którzy potrzebują ciszy i spokoju albo jeśli ktoś chce w towarzystwie zwierząt w agroturystyce spędzić czas, na pewno znajdzie coś dla siebie – dodaje Jakub Feiga.

Na Dolnym Śląsku każdy turysta, niezależnie od tempa podróży, znajdzie coś dla siebie.

Mapa online dostępna jest tutaj.