Nietypowe obchody Dnia Niepodległości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Obchody Dnia Niepodległości, tak jak wiele innych uroczystości w tym roku, będą wyglądać zupełnie inaczej. Nie odbędzie się parada niepodległości, za to wiele wydarzeń zostanie przeniesionych do internetu.

Jeśli chodzi o te formalne uroczystości, to one są oczywiście ograniczone w związku z pandemią. O godzinie 9 Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk – wciągnie flagę polski na maszt przed ratuszem. O godzinie 12 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego – mówi Przemysław Gałecki z Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Warto tego dnia zwrócić uwagę także na komunikację miejską, ponieważ na ulice Wrocławia wyjedzie tramwaj „Niepodległość”. Mimo odwołania wszelkich marszów, swoją obecność na ulicach zdeklarowali narodowcy. 

Marsze niepodległości organizowane są przez określone środowiska i tak naprawdę decyzja o tym, by je organizować ma podłoże polityczne jest właściwie wyrazem pewnej deklaracji politycznej, a czasami też partyjnej. Nie bez znaczenia jest fakt, że w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze Strajkami Kobiet. I w środowisku można było zauważyć dominację innych haseł i innych środowisk, że w pewnym stopniu te sprawy kobiece i Ogólnopolski Strajk Kobiet przejął symbolicznie władze w przestrzeni publicznej. Myślę, że środowiska skrajne, prawicowe mają chęć odzyskania tej przestrzeni – mówi prof. Marzena Cichosz, politolog.

Wiele wydarzeń, które zazwyczaj odbywały się w przestrzeni miasta, odbędzie się online. Wszyscy świętujący mogą pokazać, jak spędzają ten dzień, wrzucając do Internetu zdjęcie, oznaczając je #WrocławDlaNiepodleglej.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy