Niezwykła pomoc dla teatrów offowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Teatr w internecie, teatr online - jeszcze niedawno powiedzielibyśmy, że to niedorzeczność i absurd. Od kilku miesięcy to codzienność, bo taka jest potrzeba w czasie pandemii. Nie wszystkie teatry mogą jednak sobie na to pozwolić. Zwłaszcza małe teatry offowe. Stąd niezwykła inicjatywa wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Rusza program OFF REC. Skierowany jest właśnie do teatrów offowych. Już teraz wiadomo, że wiele z nich przestało działać.  

To lekcja pandemii, bolesna lekcja izolacji. I marginalizacji teatru, głównie teatrów offowych. To program skierowany do środowiska niezależnego, nie instytucjonalnego – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 

Dlatego postanowiliśmy ogłosić program adresowany do teatrów niezależnych i indywidualnych twórców, którzy chcieliby w profesjonalny sposób nagrać spektakl teatralny bądź działanie performatywne – mówi Monika Blige, z-czyni dyrektora ds. programowych Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 

Program OFF REC – czyli nagraj się, zostaw po sobie ślad. Ale dobry, profesjonalny ślad cyfrowy. Zapis spektakli teatralnych, wydarzeń kulturalnych, działań performatywnych. I to właśnie proponuje Instytut i jego pracownicy. 

Proponujemy 2-3 dniową sesję nagraniową, zwrot kosztów podróży, nawet tanie noclegi. Nie mamy pieniędzy, ale mamy profesjonalistów i dzielimy się tym co mamy, bo chcemy wspierać OFF – mówi Monika Blige, z-czyni dyrektora ds. programowych Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 

Zespoły będą mogły swobodnie korzystać z nagranego spektaklu, spotu, rozmowy z autorami. Wszystko za darmo dla twórców offowych. 

To narzędzie, by pokazać – to jesteśmy MY, to są nasze jakości. Żeby później, kolejne pokolenie jak spyta – byłeś w teatrze? – to powiemy – tak, to jest teatr, ale idźmy tam, na prawdziwe, żywe spotkanie –  mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 

I na to prawdziwe, żywe spotkanie z widzami, wszyscy czekają z niecierpliwością. Ale na razie dzielą się tym, co mają najlepszego z tymi, którzy pomocy potrzebują jeszcze bardziej. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy