Niezwykła twórczość Zofii Stryjeńskiej na wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu pojawiła się nowa wystawa czasowa pot tytułem «Poczta Zofii Stryjeńskiej». Zofia Stryjeńska była wybitną polską malarką dwudziestolecia międzywojennego. Artystka miała swój charakterystyczny styl i projektowała m.in. wnętrza, plakaty, druki reklamowe, jak również pocztówki.

Jest to wystawa trochę o Zofii Stryjeńskiej, a trochę o tym, w jaki sposób Zofia Stryjeńska była związana z pocztą, ponieważ jesteśmy w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Zofia Stryjeńska była wszechstronną artystką. Nazywana była księżniczką polskiego malarstwa. Żyła na przełomie dwóch epok i tak, jak te dwie epoki, tak samo jej życie było bardzo burzliwe – mówi Agata Matyschok – Nyckowska, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. 

W 1932 roku ówczesne Ministerstwo Poczty i Telegrafów zamówiło u Zofii Stryjeńskiej cykl grafik, które miały być wydane na kartkach pocztowych. Całkowity dochód ze sprzedaży tych kartek miał być przeznaczony na pomoc osobom bezrobotnym. Dwa lata później, czyli w 1934 roku, kartki trafiły do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Projekty tych kartek zachowały się u nas. Niestety – z dziesięciu projektów zawieruchę wojenną przetrwały tylko dwa projekty. Co się stało z resztą? Mam nadzieję, że dowiecie się państwo oglądając naszą wystawę – mówi Agata Matyschok – Nyckowska.

Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy czasowej „Poczta Zofii Stryjeńskiej. Sztuką połączeni” jest Izabela Kupietz.

Na wystawie znalazły się walory filatelistyczne nawiązujące do twórczości malarki, kartki pocztowe m.in. te wydane przez ministerstwo w 1932 roku. Dzięki uprzejmości Muzeum Książąt Lubomirskich Oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich możemy zaprezentować trzy grafiki z teki Bożki Słowiańskie oraz ex libris Karola Stryjeńskiego – sławnego architekta, a prywatnie męża Zofii Stryjeńskiej. Dzięki uprzejmości pana Michała Łagiewskiego prezentujemy piękną porcelanę – mówi Izabela Kupietz, kuratorka wystawy «Poczta Zofii Stryjeńskiej. Sztuką połączeni».

Otwarcie wystawy odbyło się 2 sierpnia. Wśród zwiedzających spotkaliśmy panią Jarosławę, która opowiedziała nam, że kiedyś też miała zestaw widokówek Zofii Stryjeńskiej.

 –10 albo 12, chyba tyle było w kartoniku. Nie wiem ile mnie się zachowało i chyba mam jedną taką paterę. «Karolina» – to jest nazwa fabryki porcelany w Jaworzynie, która je produkowała. Wtedy była moda na dekorację ścian, to były lata gdzieś 80. Teraz też w międzyczasie przeczytałam krótki życiorys Zofii Stryjeńskiej. Nawet nie wiedziałam, że zmarła w Genewie, myślałam, że w Polsce – mówi Jarosława, zwiedzająca wystawę «Poczta Zofii Stryjeńskiej. Sztuką połączeni». 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września bieżącego roku.

Zobacz również

Często wystarczy jedynie przejść się po wrocławskich ulicach, aby w starych ścianach usłyszeć to metaforyczne echo dawnego Breslau. W Ossolineum przez najbliższe tygodnie będzie można jeszcze głębiej zanurzyć się w tym przedwojennym klimacie dzięki wystawie „Czas pochwycony”.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy