Niskoemisyjność do 2050? UE dla środowiska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Postępujące zmiany klimatu to globalny problem, który wpływa na wszystkie strefy życia człowieka, ale także na naturalne ekosystemy i zasoby wodne. Ochrona środowiska to priorytet wśród krajów wysokorozwiniętych. Unia Europejskiej od ponad 40 lat wdraża w życie działania, które mają chronić środowisko. Cel na rok 2050 to osiągnięcie niskoemisyjności. W Polsce węgiel to podstawowe paliwo. I tu rodzi się pytanie, w jaki sposób nasz kraj będzie od niego odchodził?

W tej chwili trwają rozmowy między innymi na Śląsku, gdzie jest dyskusja w jaki sposób zadbać o ludzi przy transformacji energetycznej, bo to bardzo skomplikowany proces. Wszystko trzeba rozpisać do 2050 roku – mówi Anna Zalewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, szczególnie w energetyce wiatrowej. Na Dolnym Śląsku taką energię produkuje się na przykład w Gaju Oławskim pod Wrocławiem, gdzie funkcjonuje Energetyczny Klaster Oławski. Odejście od węgla wpłynie pozytywnie na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Unijne organy pracują nad prawem klimatycznym, które ma regulować te kwestie.

Jeżeli mówimy o transformacji klimatycznej i o zmianie, to musimy mówić o tym, w jaki sposób budujemy swoje domy, czym opalamy domy. Pamiętacie państwo, jeszcze niedawno bardzo modne były kominki. Mówiono wręcz, że jest to bardzo ekologiczne opalanie. Nie ma nic bardziej mylnego – podkreśla Anna Zalewska, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Dlatego Unia stawia na dofinansowania projektów, które poprawiają jakość życia mieszkańców, ale również są ekologiczne i chronią środowisko. Na Dolnym Śląsku zrealizowano szereg takich inwestycji, znaczną część z udziałem funduszy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej.

Przede wszystkim kanalizacja i jej rozbudowa. To były też inwestycje w zakresie odpadów, a dokładnie wsparcie recyklingu poprzez budowę sortowni, ale także przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków. To jest główny zakres wsparcia jeśli chodzi o tę perspektywę 2014-2020 – wyjaśnia Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej we Wrocławiu.

Jeszcze w poprzedniej perspektywie 2007-2013 na Dolnym Śląsku ze środków unijnych na samo wsparcie kanalizacji przeznaczono pół miliarda złotych.

Kanalizacja to jest zdecydowanie poprawa komfortu życia mieszkańców. Ja myślę, że bardzo dużo tych zadań udało się zrealizować. Jest oczywiście jeszcze dużo do zrobienia, ale ilość środków europejskich i krajowych jest ogromna – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej we Wrocławiu.

Oprócz niskoemisyjności, Unia Europejska dąży także do tego, żeby w ciągu 4 kolejnych lat osiągnąć 50% poziom przetwarzania plastikowych opakowań. W kwestiach ochrony środowiska ważna jest również edukacja młodzieży i dorosłych, bo pojedyncze decyzje konsumenckie wpływają na całokształt i mają swój udział w zanieczyszczeniach, które trafiają do środowiska.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy