Noc Muzeów 2023 w Jeleniej Górze — co można zobaczyć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie, które co roku pozwala na bezpłatne, nocne zwiedzanie w wielu instytucjach kulturalnych na terenie Dolnego Śląska. Spotkania organizowane będą między innymi w muzeach w Jeleniej Górze.

Podczas tegorocznej nocy muzeów w Jeleniej Górze zwiedzający będą mogli zajrzeć do zakamarków dawnego domu noblisty, Gerharta Hauptmanna. Niemiecki dramaturg, który pochodził ze Szczawna-Zdroju, przybył na Śląsk, by stworzyć dramat „Tkacze”.

Pod koniec XIX wieku, podróżując i zwiedzając Karkonosze razem ze swoim bratem, Carlem Hauptmannem, bracia Hauptmann zachwycili się tym regionem i postanowili tu zamieszkać – opowiada Karolina Matusewicz-Górniak, dyrektor muzeum miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze.

Hauptmann, po rozwodzie z pierwszą żoną, poślubił Margarete Marschalk, niemiecką skrzypaczkę. Małżeństwo zamieszkało w Jagniątkowie, obecnie dzielnicy Jeleniej Góry, w willi zwanej Łąkowym Kamieniem. Twórca stał się lokalnym mecenasem sztuki i wspierał innych artystów.

W swoich czasach Gerhart Hauptmann był niezwykle popularnym pisarzem, powiedzielibyśmy dzisiaj „celebrytą”. W rankingach przeprowadzanych przed II wojną światową na najpopularniejszego Niemca, Hauptmann plasował się na drugiej pozycji. Dzięki niemu Jagniątków, w którym Hauptmann zamieszkał, zyskał na popularności – zauważa dyrektor muzeum miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze.

Dom Hauptmanna od 2001 roku jest instytucją kultury miasta Jelenia Góra. Opiekunowie muzeum pozyskali wiele cennych przedmiotów, które należały do dramaturga, w tym maszynę do pisania, meble i książki. Nie jest to jedyne miejsce na kulturalno-edukacyjnej mapie Jeleniej Góry. Miłośnicy natury mogą skierować swoje kroki w stronę Muzeum Przyrodniczego.

Muzeum w tej formie powstało w 1954 roku na szczątkach wspaniałej kolekcji Schaffgotschów, która obejmowała zarówno zbiory przyrodnicze, jak i historyczne – opisuje Adam Łaciuk, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Eksponaty w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze pochodzą nawet z XVIII wieku i pierwotnie były własnością hrabiowskiego rodu Schaffgotschów. Obecnie podziwiać tam można bogatą kolekcję motyli oraz grzybów – niektóre nawet z XVII wieku. Muzeum współpracuje z wrocławskim zoo, skąd pochodzą eksponaty.

Te następnie zostają poddane specjalnemu procesowi i stają się dermoplastami.

To technika opracowana do konserwacji i tworzenia eksponatów przyrodniczych. To bardzo specyficzna technika — w naszym muzeum pracuje jeden z najlepszych preparatorów w Europie – opowiada Adam Łaciuk.

Oba muzea, choć tak różne, pełnią ważne funkcje edukacyjno-kulturalne.

Chociaż minęło już tyle lat od wojny, to miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów niemieckich, dla których Hauptmann, jako pisarz, dalej jest ważny, tak jak Słowacki, Mickiewicz lub Sienkiewicz – opisuje Karolina Matusewicz-Górniak.

Zachowujemy świadectwo przeszłości dla przyszłości. Można traktować część naszych eksponatów jako bank DNA – zauważa dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Dom Hauptmanna będzie można bezpłatnie zwiedzić 12 maja, a 13 maja rozpoczyna się jeleniogórska Noc Muzeów.

Chciałbym serdecznie państwa zaprosić na Noc Muzeów do Jeleniej Góry. Nie tylko do Muzeum Przyrodniczego, ale i do Muzeum Karkonoskiego, Teatru Zdrojowego i innych instytucji. 12 maja po południu będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy i uczestniczyć w ciekawych imprezach w Jeleniej Górze.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy