Noc Muzeów 2024. Instytucje czekają na odwiedzających

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To kilka godzin intensywnego zwiedzania - w ciągu nocy i późnego popołudnia drzwi kilkudziesięciu muzeów i instytucji kultury są otwarte dla wszystkich odwiedzających. Noc Muzeów w tym roku odbędzie się 18 maja.

Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie. W trakcie późnych godzin wieczornych tysiące mieszkańców odwiedzają muzea i instytucje kultury, a ich liczba z roku na rok rośnie.

  • Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępnia sale wystawowe poświęcone historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Te sale będą udostępniane grupom 50-osobowym co pół godziny – mówi dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ale to nie wszystko, bo oprócz poznania losów uczelni, dla odwiedzających przygotowano również oprowadzania tematyczne dotyczące dwóch wątków. 

  • Jeden wątek obejmujący historię kobiet na Uniwersytecie Wrocławskim. Drugi wątek, spróbujemy się zmierzyć z kolonialną przeszłością Uniwersytetu we Wrocławiu. Pomysł na tego typu oprowadzenia tematyczne przyszedł od studentów, ponieważ w tym roku akademickim były realizowane interwencje muzealne w naszym muzeum, które odbywają się w ramach zajęć w Instytucie Kulturoznawstwa. I studenci zaproponowali właśnie takie krytyczne spojrzenie na naszą wystawę i wprowadzenie nowych wątków, których jest zbyt mało albo w ogóle ich brakuje na wystawie – podkreśla dr Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego będzie otwarte od 18:00 do północy. W tym czasie w swoje progi zaprasza również Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

  • Zapraszamy szczególnie na naszą najnowszą wystawę czasową „Vue d’optique i maszyny optyczne”, gdzie prezentowane będą XVIII-wieczne grafiki, które były tworzone właśnie w takim celu, żeby oglądać je przez zograscope, urządzenie z pozoru bardzo proste, składające się z soczewki i lustra, ale wywołujące bardzo ciekawy efekt tak naprawdę trójwymiarowości. Te grafiki były tworzone z taką konkretną perspektywą właśnie, żeby uwydatnić ten efekt trójwymiaru. O godzinie 18.00 dla najmłodszych chociażby będziemy prowadzić grę „Ale Kosmos” na wystawie „Kształt Marzeń” Witolda Lipińskiego, a od godziny 21.00 będą mogli państwo uczestniczyć w spektaklach audiowizualnych, które będą inspirowane muzyką baroku – mówi Michał Chadera z Działu Edukacji Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W Nocy Muzeów udział biorą m. in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z oddziałami, Muzeum Motoryzacji Topacz, Centrum Historii Zajezdnia i Hala Stulecia. Szczegóły dostępne są na stronach instytucji i na stronie wroclaw.pl. Zwiedzanie podczas Nocy Muzeów jest bezpłatne. 

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy