Nordic walking. Zdrowy spacer dla każdego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ostatnio jedną z najpopularniejszych form aktywności stał się nordic walking, czyli tak zwany marsz ze specjalnymi kijami. Jak się uprawia taki sport i od czego warto zacząć?

Obecnie taka forma aktywności cieszy się coraz większą popularnością u osób w różnych przedziałach wiekowych. Joanna Gałązka zaczęła ćwiczyć rok temu, dwa miesiące po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. 

Ortopeda zalecił mi powrót do trzech aktywności: jazdy na rowerze, pływania i nordic walking. Z endoprotezą świetnie sobie radzę, kondycja po roku naprawdę do przodu i cóż – polecam mówi Joanna Gałązka, uprawiająca nordic walking.

Ten sport może uprawiać każdy, może uprawiać senior, może uprawiać dziecko. Jest on bardzo bezpieczny i uprawiany na świeżym powietrzu, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne ze względu na sytuację pandemiczną – podkreśla Joanna Niciejewska, Wrocławskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Jak podkreśla trenerka, przy poprawnej technice, w trakcie treningu można zaangażować nawet do 90% mięśni, co nie zawsze udaje się to w przypadku innych aktywności. Jak wygląda taki trening?

Zawsze zaczynamy od rozgrzewki, w większych grupach jesteśmy we dwie instruktorki, więc mamy możliwość podzielenia grupy na tę, która chce iść na dystans i ma nastawienie na chodzenie, ale również służymy pomocą osobom które zaczynają swoją przygodę – dodaje Marta Stanisz, Wrocławskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Nordic walking może pomóc schudnąć, ale jest również zalecany jako forma rehabilitacji. Tym, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z kijkami, zaleca się przyjść na lekcje z instruktorem.

Jednak trzeba to zrobić pod okiem kogoś doświadczonego. Na takiej pierwszej lekcji instruktor dopasuje kijki. Myślę, że najlepszą metodą jest przejść z takimi kijkami i dopiero potem podjąć decyzję o kupnie – zaznacza Joanna Gałązka.

Specjaliści też dobrze oceniają taką formę aktywności.

– Przede wszystkim zostaliśmy stworzeni do chodu, czyli w przypadku, kiedy uprawiamy nordic walking, ten chód z kijkami, kiedy pracuje całe nasze ciało, wszystkie nasze mięśnie – to można powiedzieć, że to jest wspaniała aktywność fizyczna. Mogę polecić z całym sercem, bo mogą to uprawiać prawie wszyscy ludzie, którzy mają na to ochotę – dodaje Rafał Wach, fizjoterapeuta.

Zachęcamy, żeby do nas się odezwać. Zależy nam na inicjatywie prospołecznej, na tym, żeby ludzie zaczęli dbać o swoje zdrowie i kondycję, a nordic walking idealnie się do tego nadaje – mówi Joanna Niciejewska.

Więcej informacji na temat treningów można znaleźć na stronie facebookowej Wrocławskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy