– W tym roku faktycznie mamy troszeczkę zmian, jeśli chodzi o formułę matury. Ten rocznik 2023 zadaje nam pytania, czy w rekrutacji na studia w związku z tym coś się zmieni. Ja chcę tutaj uspokoić – to, że ta formuła się zmienia, jest nawet z korzyścią dla kandydatów, dlatego, że w nowej maturze obowiązkowo maturzyści będą musieli zdawać maturę rozszerzoną z jednego dodatkowego przedmiotu, a w rekrutacji na studia przedmioty w formie rozszerzonej są dwa razy bardziej punktowane niż podstawa – mówi Agata Mitek, Uniwersytet Wrocławski.
A więc współczynnik, przez który mnożone są procenty z egzaminu maturalnego na rozszerzonym poziomie, jest dwukrotnie wyższy niż z podstawy. Daje to szansę na więcej punktów.
– Druga zmiana, jaka następuje w formule matury, to egzaminy ustne. Tutaj też kandydaci dzwonili zaniepokojeni tymi ustnymi maturami. Ja też chcę tutaj uspokoić, bo u nas nigdy nie były brane pod uwagę w rekrutacji egzaminy ustne maturalne. Liczą się tylko egzaminy pisemne, nawet z języka obcego nowożytnego również jest to matura pisemna. No więc te ustne z języka polskiego i języka obcego nie będą w ogóle brane pod uwagę na naszej uczelni – dodaje Agata Mitek.
Matury ruszą w czwartek 4 maja – język polski, następnego dnia języki nowożytne, a w poniedziałek 8 maja matematyka. Rekrutacja na UWr ruszy 1 czerwca, ale kandydaci na studia po ogłoszeniu wyników matur będą mieli jeszcze czas, żeby do niej dołączyć.
– Każdy z nich może po prostu sobie sprawdzić, na ile zdał tę maturę, porównać te wyniki z rankingami popularności kierunków na stronach internetowych z poprzednich rekrutacji oraz z tej trwającej. Łatwo mogą przewidzieć, czy rekrutują się na kierunek oblegany czy nie. Nie ma również ograniczeń, jeśli chodzi o liczby wyboru kierunków, tak że można się rekrutować na ile kierunków się chce – wyjaśnia Agata Mitek, Uniwersytet Wrocławski.
Wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Wrocławskim są psychologia, prawo, komunikacja wizerunkowa, ekonomia oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
– Nastąpiły niewielkie, kosmetyczne zmiany w zasadach rekrutacji. Na przykład na Wydziale Prawa na takie kierunki jak prawo i administracja, ekonomia – są to bardzo popularne kierunki studiów – tam troszeczkę ułatwiliśmy rekrutację, bo dodaliśmy jeszcze historię i matematykę, która może być liczona. Poza tym ze zmian to jeszcze na biologicznych kierunkach – na mikrobiologii – tam będzie pod uwagę brana matura z biologii, ale przecież to nie jest nic wielkiego. Dlatego, że wszyscy, którzy idą na kierunki biologiczne, raczej zdają tę biologię na maturze –podsumowuje Agata Mitek.