Nowa kaktusiarnia w Ogrodzie Botanicznym otwarta już 1 kwietnia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Remont historycznej kaktusiarni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął się na początku zeszłego roku. To miejsce będzie otwarte już w kwietniu. Co ciekawe, w środku będzie można podziwiać rośliny z całego świata, a będzie ich aż kilkaset.

– Teraz jesteśmy w starej części, właściwie kiedyś to był historyczny budynek, który musieliśmy niestety odbudować od podstaw, czyli właściwie rozebrać całkowicie i już jest odbudowany w zupełnie nowej technologii. Tym bardziej, że wcześniejsze prace były w latach powojennych robione, więc teraz trzeba było dużo zrobić. Obiekt jest teraz przystosowany, energooszczędny, co jest dla nas oczywiście bardzo ważne w tych czasach i też optymalny do uprawy kaktusów i sukulentów, ponieważ ta grupa roślin będzie tutaj ponownie przywrócona – mówi Karolina Sokołowska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sterowanie komputerowe, odpowiednie podłoże dopasowane do tej grupy roślin. Część roślin będzie już znana wrocławianom, ale znaczna większość to nowe gatunki.

– Ale też dużo takich unikatowych gatunków, bardzo cennych z roślin szczególnie chronionych w naturze, które udało nam się pozyskać dzięki współpracy z innymi ogrodami botanicznych, przede wszystkim w Europie, bo mamy tutaj współpracę z Berlinem, z Bonn, z Dreznem czy też z Pragą, jeszcze niektóre ogrody węgierskie i też pomału zaczynamy współpracę z ogrodami już z całego świata, czyli też np. z Meksyku. Mamy podpisane umowy do pozyskiwania nowych nasion i roślin – mówi Karolina Sokołowska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kaktusiarnia w nowej odsłonie zostanie otwarta 1 kwietnia. Zanim to jednak nastąpi, Ogród Botaniczny UWr cały czas jest otwarty. W okresie zimowy tylko w weekendy.

– Teraz od 13-go stycznia zaczynamy taki sezon ponownych zimowych otwarć. Będą zimowe weekendy przez styczeń i luty w soboty, w niedziele od godziny 9 do 16, wyjście do 16:30. Będzie można odwiedzać ogród, zobaczyć, co teraz kwitnie zimową porą, a także zobaczyć nasze szklarnie. I każdego dnia proponujemy cztery spacery z przewodnikiem, czyli będzie można przybliżyć sobie zarówno rośliny tropikalne, jak i sukulenty. Te wcześniej wyremontowane nowe szklarnie z sukulentami Afryki i Meksyku – mówi Karolina Sokołowska, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy