-Problem otyłości jest niezmiernie istotny, pogłębia się. Ostatnie badania pokazują, że 70% dzieci ma za mało ruchu – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
–Już w naszym szpitalu zauważamy, że podwaja się, a czasami nawet potraja się, liczba dzieci z otyłością. To ma niesamowicie duże konsekwencje w pojawieniu się tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Ma to swoje konsekwencje w chorobach sercowo-naczyniowych, na przykład w zawale mięśnia sercowego, w udarach niedokrwiennych czy krwotocznych, które niestety bardzo często doprowadzają do nieodwracalnego inwalidztwa takiej osoby – mówi dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Celem kampanii „Ruszamy po zdrowie” jest przede wszystkim uświadomienie dzieci i młodzieży o skutkach niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej oraz wsparcie informacyjne w zakresie leczenia otyłości. Jej ambasadorem został Bartosz Oskroba, wicemistrz świata i Europy oraz pięciokrotny mistrz Polski w jeździe na hulajnodze.
–To jest super zajawka, jakikolwiek sport, nie tylko hulajnoga. Ja sam jestem wielbicielem wielu sportów – czy to siatkówka, tenis, koszykówka i najważniejsze jest to, że najlepiej się spędza aktywnie czas ze znajomymi, z przyjaciółmi. Zachęcam ich i wszystkich młodych do tego, żeby też spróbowali, bo to jest super sposób na spędzanie czasu – mówi Bartosz Oskroba, wicemistrz świata i Europy oraz pięciokrotny mistrz Polski w jeździe na hulajnodze.
–Będzie jeździł bus, gdzie mamy dwa gabinety przeznaczone na diagnostykę. Tam będą oczywiście specjaliści, którzy będą przyjmować dzieciaki, dalej diagnozować i przekazywać skierowania na dalsze etapy leczenia. Ten bus będzie pojawiał się w różnych miejscach, nie tylko w szkołach. Mamy zaplanowane różne miejsca na terenie Dolnego Śląska – mówi Justyna Szydło, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWD.
Do kampanii dołączyły również Uzdrowiska Kłodzkie Polska Grupa Uzdrowisk.
–Uzdrowiska Kłodzkie prowadzą, jedyny już niestety na Dolnym Śląsku, Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci „Jagusia” w Kudowie-Zdroju. To jest miejsce, w którym leczymy, rehabilitujemy dzieci z nadwagą, otyłością, z wadami postawy oraz problemami gastrycznymi. Będziemy też towarzyszyli w kampanii w szkołach, żeby przekazać informacje, w jaki sposób można trafić do „Jagusi”, w jaki sposób należy ubiegać się o skierowanie dla dzieci i co w ramach tego skierowania możemy zrealizować – mówi Kamila Kasprzak, dyrektor ds. Lecznictwa w Uzdrowiska Kłodzkie SA – Grupa PGU.
–Chcemy zachęcać dzieci i młodzież oraz ich rodziców do często małych zmian. Więcej ruchu, małe zmiany w diecie często mogą doprowadzić do tego, że nasze organizmy będą lepiej funkcjonowały. Projekt jest realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we współpracy z dolnośląskimi szpitalami, między innymi z wrocławskim szpitalem przy ul. Koszarowej – mówi Marcin Krzyżanowski.