Nowa linia kolejowa w Zagłębiu Miedziowym. Pociągi wrócą do Polkowic

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zagłębie Miedziowe to - po Wrocławiu - drugi obszar, który najlepiej rozwija Dolny Śląsk, dlatego do 2026 roku powstanie nowe połączenie kolejowe między Lubinem, Polkowicami a Głogowem. Inwestycja obejmuje także przebudowę istniejącego fragmentu.

– Jedno to jest rozbudowa linii istniejącej między Lubinem a Rudną Gwizdanów o drugą nitkę połączenia torów. Przebieg, który nie istnieje jeszcze dzisiaj, to linia Lubin, Polkowice i Głogów. Te dwa zadania pozwolą w przyszłości stworzyć projekt o nazwie Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

Samorządowcy, po latach planów, podpisali umowę na opracowanie szczegółowej dokumentacji na te dwa zadania. Koszt samej dokumentacji to blisko 2 150 tysięcy złotych, ma być gotowa do końca 2023 roku. 

– Od wielu lat samorządowcy mówili o tym, jak ważny jest projekt Kolei Aglomeracyjnej. Dzisiaj jest pierwszy krok w stronę realizacji tego milowego zadania, które z jednej strony jeszcze bardziej zintegruje mieszkańców okolicznych miejscowości, a z drugiej jeszcze bardziej wzmocni konkurencyjność tego regionu – dodaje Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Inwestycja jest ogromnie ważna dla mieszkańców Lubina, Głogowa i Polkowic, jednak jeśli chodzi o gminę Polkowice to projekt nowej linii kolejowej będzie przełomowy. Po latach pociągi wrócą do Polkowic.

Gdyby ta kolej nie pojawiła się albo ominęła Polkowice, to moglibyśmy mówić o wykluczeniu społecznym i ekonomicznym naszej gminy. Nasz samorząd, zaraz po województwie dolnośląskim, przekazuje największy nakład finansowy na tę inwestycję. Codziennie do Polkowice dojeżdża 17 tys. osób, ten ruch jest ogromny. Przesiadając się na kolej, odciążamy miasto komunikacyjnie, ale także ekologicznie – dodaje Łukasz Puźniecki, burmistrz gminy Polkowice. 

– Kolej rzeczywiście integruje, pozwala na szybkie poruszanie się studentów, uczniów lub pracowników, w związku z czym przyspiesza rozwój – dodaje Robert Raczyński, prezydent Lubina.

-To niezwykle ważne z punktu widzenia relacji międzyludzkich, ale także rozwoju gospodarczego. Cieszę się, że poprzez taką pętlę spowodujemy, że mieszkańcy Zagłębia Miedziowego będą mogli swobodnie podróżować do pracy lub do szkoły – podsumowuje Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. 

Inwestycja ma się zakończy w 2026 roku. Każdy samorząd, który zostanie objęty nową linią kolejową – Lubin, Polkowice, Głogów, Legnica oraz Rudna Gwizdanów wraz z zarządem województwa dolnośląskiego i rządem partycypują w kosztach projektowych, a następnie wykonawczych. 

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy