Nowa Nadzieja dla samorządów na Dolnym Śląsku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowa Nadzieja dla samorządu na Dolnym Śląska zamierza działać na wielu płaszczyznach. Ruch społeczny na specjalnej konferencji przedstawił cele i obszary, w których zamierza działać. To walka o środowisko, czyste powietrze, zdrowie, edukacje najmłodszych, a także dopuszczenie do głosu naukowców i aktywistów. Wszystko to oparte na szacunku i różnorodności.

Zrobiliśmy pierwszy krok milowy, czyli zmieniliśmy szyldy tam, gdzie to było możliwe. Radni sejmiku województwa dolnośląskiego mają klub, który nazywa się Nowoczesna +, już niebawem zacznie nazywać się Nowa Nadzieja. Podobnie zrobią wrocławscy radni oraz radni z innych miast jak Świdnica, być może Legnica, i dołączą do nas inni samorządowcy – mówi Magdalena Piasecka, radna sejmiku wojewódzkiego, Nowa Nadzieja.

Podjęliśmy decyzję wspólnie, by połączyć klub Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia. Będziemy tworzyć klub Nowa Nadzieja, który będzie drugim największym klubem radnych w Radzie Miejskiej Wrocławia. Chcemy wprowadzić nową jakość do polityki już jako Nowa Nadzieja. Od samego początku ruch opiera się o wartości, o podejście naukowe, o współpracę z mieszkańcami i obywatelami. Te wartości, które do tej pory przyświecały nam w stowarzyszeniu chcemy wprowadzać do polityki na poziomie samorządowym – dodaje Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej Wrocławia, Nowa Nadzieja.

Przede wszystkim dzięki Nowej Nadziei chcemy aktywować ludzi, którzy do tej pory wzbraniali się przed tym, żeby zaangażować się w działalność. Ludzie obserwują, ale nie do końca są przekonani. Rozdzielają to na dwa fronty, na dwa największe kluby, a my chcemy być alternatywą w regionie – podkreśla Marcin Wach, radny Rady Miejskiej Świdnicy, Nowa Nadzieja.

Samorząd to są problemy mieszkańców, problemy ekologii, problemy budownictwa, architektury, urbanistyki. W tych wszystkich obszarach pomoc radnym jest potrzebna. Mamy szerokie grono ekspertów. Skoro budujemy społeczeństwo obywatelskie, to obywatel w swoim rozumieniu, też jest ekspertem – wyjaśnia Tadeusz Grabarek, radny Rady Miejskiej Wrocławia i przewodniczący Nowej Nadziei.

My jako naukowcy mamy też odpowiedzialność społeczną, żeby zmieniać debatę publiczną. Powinniśmy włączyć zarówno aktywistów, jak i naukowców, ekspertów, obywateli przede wszystkim, do takiego procesu kreowania lepszej debaty publicznej. Debaty publicznej, która jest oparta nie o grę polityczną, ale bardziej o dane i merytorykę, tak, żeby polityki publiczne były lepsze – zaznacza prof. Patrycja Matusz, przewodnicząca Rady Programowej Nowej Nadziei.

Chcemy zaproponować zmiany w wieloletnim programie mieszkaniowym, mamy też propozycję dotyczące ulepszenia programu „Zmień piec”. Oczywiście program, o którym mówiliśmy, zabezpieczenie płodności dla osób chorych onkologicznie. Te projekty na dniach trafią do przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia – mówi Jolanta Niezgodzka, radna Rady Miejskiej Wrocławia, Nowa Nadzieja.

Najlepszym barometrem, by układać dobre projekty i zmieniać jakość życia na Dolnym Śląsku są sygnały od Dolnoślązaków. Oczywiście przy wykorzystaniu narzędzi, które mają radni. Jako radni opozycyjni nie możemy powiedzieć, że zrealizujemy wszystko, co wymyślimy. Natomiast jest to dobry czas, aby opracować dobry program i wystartować do wyborów w roku 2023 – podkreśla Magdalena Piasecka, radna sejmiku wojewódzkiego, Nowa Nadzieja.

Ochrona środowiska, edukacja, ochrona zdrowia, szczególnie w trakcie pandemii, są wspólne dla wszystkich. Tutaj głos rozsądku i ekspertów jest niezwykle ważny, żebyśmy walczyli z fake newsami. One powodują, że część naszych obywateli zaczyna wierzyć w taki przekaz, który nie ma nic wspólnego z racjonalnością – podsumowuje prof. Patrycja Matusz, przewodnicząca Rady Programowej Nowej Nadziei.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy