Nowa nazwa ronda na Granicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rondo na ulicy Granicznej ma nową nazwę. Poświęcone zostało Gruzińskim Oficerom Wojska Polskiego, który podczas II wojny światowej walczyli ramie w ramie z polskimi oficerami.

– Spotkaliśmy się tu na jednym z wrocławskich rond, które dedykujemy Gruzinom – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Stosunki polsko-gruzińskie wynikają ze wspólnej historii. Oficerowie gruzińscy nie mieli własnej armii, a mimo to walczyli o niepodległość swoje kraju.

– To byli oficerowie, którzy zostali zaproszeni przez Józefa Piłsudskiego do polskiej armii i walczyli ramię w ramię z Polakami – dodaje Wojciech Wróbel, konsul honorowy Gruzji we Wrocławiu. 

W czasach PRL-u temat gruzińskich oficerów był jednak całkowicie przemilczany ze względów politycznych.

– Gruzji jako niepodległego państwa wtedy nie było. Polska była quasi niepodległa, natomiast Gruzja nie miała do powiedzenie nic w kwestii samodzielnej polityki. W momencie kiedy Polska i Gruzja zaczęły mieć możliwość działania. To rondo jest świadectwem tej polityki – tłumaczy Marek Gołkowski ze Studium Europy Wschodniej.

Nazwa ronda to zwrot w stronę gruzińskich oficerów. Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała niepodległość Demokratycznej Republiki Gruzji. 

– Mamy bardzo dobre relacje z Gruzją, na Dolnym Śląsku z Adżarią w szczególności. Batumi jest miastem partnerskim Wrocławia – mówi prezydent.

– Mam taką nadzieję, a słowa te kieruję szczególnie do lokalnej gruzińskiej społeczności, że będą angażowali się tak, ja do tej pory we wspólne tworzenie konsulatu Gruzji we Wrocławiu –  dodaje konsul honorowy.

Stosunki między państwami wciąż będą pielęgnowane.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy