Nowa pracownia dla młodych techników

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje specjalistów IT, consultingu lub zarządzania. Coraz mniej jest natomiast inżynierów. Dlatego nowy projekt miasta Wrocław i amerykańskiej korporacji ma wypełnić tę lukę. Projekt będzie realizowany między innymi w Centrum Kształcenia Zawodowego.

Martyna chodzi do trzeciej klasy technikum i jest przyszłym technikiem automatykiem. Jak sama przyznaje, do tej klasy trafiła przypadkiem, a teraz jest najlepsza w grupie.

Trafiłam tu właściwie przypadkiem, bo chciałam iść na informatykę, ale się nie dostałam. Zabrakło mi pół punktu. Stwierdziłam, że spróbuję w tej klasie, chociaż nie miała wcześniej styczności z automatyką. Muszę przyznać, że polubiłam to, chciałabym dalej kształcić się w tym kierunku – mówi Martyna Regulińska, uczennica wrocławskiego techniku. 

Naszym zadaniem jest też przygotowanie wrocławskiej młodzieży do tego, żeby kiedyś mogła być dobrymi specjalistami, inżynierami czy też technikami i to się dzieje – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocław jest pierwszym miastem poza Stanami Zjednoczonymi, które amerykańska firma wsparła grantem na edukację młodych inżynierów. Jak przyznaje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, to dobry krok dla miasta, które jest młode, akademickie i nowoczesne.

Właśnie dla tych firm, które potrzebują fachowców i stawiają na wysokie technologię, przemysł 4.0, wrocławskie uczelnie dziś to zapewniają – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W Polsce badamy postrzeganie nauki i zapotrzebowanie na techników i inżynierów. Według 88% Polaków brakuje właśnie takich ekspertów. Chcemy jako firma 3M być tutaj dłużej. Chcemy być częścią tej społeczności. Widzimy potencjał w młodych ludziach – tłumaczy Radosław Kaskiewicz, dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy wschodniej. 

Tomir także jest uczniem trzeciej klasy technikum, a zdradził nam, że inżynierię ma we krwi.

Podoba mi się ta praca, uważam, że nie jest trudna. To też z powodów rodzinnych, bo cała moja rodzina to albo inżynierowie albo konstruktorzy. Piszę właśnie program do stacji montującej dwóch elementów. Nie jest to zbyt trudne, ale to dlatego, że już jakiś czas nad tym pracuję – wyjaśnia Tomir Karaśkiewicz, uczeń wrocławskiego techniku.

Centrum Kształcenia Zawodowego przygotowuje do różnych zawodów od najmłodszych lat.  Pracownie i doradcy zawodowi pomagają w obraniu właściwej ścieżki kariery. Dużym wsparciem są także unijne dofinansowania.

W ciągu 6 lat nasz zespół zorganizował 1360 staży wakacyjnych, pięciotygodniowych. W tym roku szkolnym przyjęliśmy aż 500 uczniów z trzech techników branży mechatronicznej – podsumowuje Anna Chołodecka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy