Nowa pracownia endoskopii w DCO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowotwory przewodu pokarmowego są jedną z trzech najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Dzieje się tak, mimo że pacjenci mają do dyspozycji badania profilaktyczne - gastroskopię i kolonoskopię - które wcześnie mogą wykryć chorobę i uratować pacjentom życie, ale w Polsce pacjenci w 70 proc. trafiają do lekarzy późno i całkowite wyleczenie nie jest już możliwe.

Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna w Dolnośląskim Centrum Onkologii – korytarze zawsze są tu pełne pacjentów. To najczęściej chorzy, którzy już są pod opieką lekarzy ze szpitala. Już walczą z nowotworami, ale na badania profilaktyczne – np. na gastroskopię czy kolonoskopię – pacjenci przychodzą niechętnie i na ogół za późno. 

 — Rak jelita jest rakiem, który obniża komfort życia, w wielu przypadkach zabija. Nasz program pilotażowy wykazał, że 70 proc. chorych trafia za późno –  mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCO.  

Dlatego tak ważne jest uświadamianie, że profilaktyka w leczeniu – zwłaszcza nowotworów – jest kluczowa i może uratować życie. 

 — Nasze działania służą temu, żeby zachęcać do badań profilaktycznych, do korzystania z programów profilaktycznych – mówi Marcin Krzyżanowski,  wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

Nowoczesna Pracownia Endoskopii, którą uruchomiono w DCO, ma ułatwić pacjentom szpitala, ale także tym, kierowanym z innych ośrodków – szybszy dostęp do kompleksowej diagnostyki. Warunki są komfortowe – jest sala przygotowania do zabiegu i odpoczynku po nim, a samo badanie kolonoskopowe będzie wykonywane w pełnej narkozie – a więc bezboleśnie.  

W tej chwili wykonujemy takich badań 3 tys. rocznie, ale myślę, że teraz będzie o 20-30 proc. więcej – mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCO. 

W pracowni będą wykonywane ambulatoryjnie badania gastroskopii i kolonoskopii. Uruchomienie nowej pracowni i wyposażenie jej kosztowało ponad 500 tys. zł.

 — Wielu naukowców podkreśla, że kolonoskopię wystarczy wykonać raz, dwa razy w życiu, żeby spokojnie i zdrowo żyć  – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCO.  

Na badania profilaktyczne i w ramach programu kolonoskopii przesiewowej można zapisać się telefonicznie. Dla własnego zdrowia warto to zrobić. 

Rejestracja na badania pod numerem tel. 71/36 89 483, 71/36 89 270

Zapraszamy też na badania w ramach programu kolonoskopii przesiewowej – rejestracja na profilaktykę: 71/36 89 564, 781 440 181.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy