Specjalistyczna Przychodnia Onkologiczna w Dolnośląskim Centrum Onkologii – korytarze zawsze są tu pełne pacjentów. To najczęściej chorzy, którzy już są pod opieką lekarzy ze szpitala. Już walczą z nowotworami, ale na badania profilaktyczne – np. na gastroskopię czy kolonoskopię – pacjenci przychodzą niechętnie i na ogół za późno.
— Rak jelita jest rakiem, który obniża komfort życia, w wielu przypadkach zabija. Nasz program pilotażowy wykazał, że 70 proc. chorych trafia za późno – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCO.
Dlatego tak ważne jest uświadamianie, że profilaktyka w leczeniu – zwłaszcza nowotworów – jest kluczowa i może uratować życie.
— Nasze działania służą temu, żeby zachęcać do badań profilaktycznych, do korzystania z programów profilaktycznych – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Nowoczesna Pracownia Endoskopii, którą uruchomiono w DCO, ma ułatwić pacjentom szpitala, ale także tym, kierowanym z innych ośrodków – szybszy dostęp do kompleksowej diagnostyki. Warunki są komfortowe – jest sala przygotowania do zabiegu i odpoczynku po nim, a samo badanie kolonoskopowe będzie wykonywane w pełnej narkozie – a więc bezboleśnie.
— W tej chwili wykonujemy takich badań 3 tys. rocznie, ale myślę, że teraz będzie o 20-30 proc. więcej – mówi Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.
W pracowni będą wykonywane ambulatoryjnie badania gastroskopii i kolonoskopii. Uruchomienie nowej pracowni i wyposażenie jej kosztowało ponad 500 tys. zł.
— Wielu naukowców podkreśla, że kolonoskopię wystarczy wykonać raz, dwa razy w życiu, żeby spokojnie i zdrowo żyć – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCO.
Na badania profilaktyczne i w ramach programu kolonoskopii przesiewowej można zapisać się telefonicznie. Dla własnego zdrowia warto to zrobić.
Rejestracja na badania pod numerem tel. 71/36 89 483, 71/36 89 270.
Zapraszamy też na badania w ramach programu kolonoskopii przesiewowej – rejestracja na profilaktykę: 71/36 89 564, 781 440 181.