Nowa premiera w Teatrze Polskim: “Szewcy” Stanisława “Witkacego” Witkiewicza

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Nowa premiera w Teatrze Polskim. Tym razem będą to „Szewcy” Stanisława „Witkacego” Witkiewicza w reżyserii Stanisława Melskiego. Zobaczyć będzie można tę sztukę w nowym obliczu, bo będzie nawiązywać do stanu wojennego w Polsce w latach 80-tych XX wieku. Jest to dramat, który porusza tematy ponadczasowe. Premiera odbędzie się 28 października w Tetrze Polskim na Dużej Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

Dramat “Szewcy” powstawał i rodził się w bólu twórczym. Witkacy pisał ten dramat 7 lat. Ta sztuka Witkacego jest najbardziej popularna nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Jan Szurmiej, z-ca dyrektora ds. artystycznych, Teatr Polski we Wrocławiu.

Sztuka trwa 2 godz. 40 min. z przerwą, ale tekst jest gigantyczny. Przed nami jest jeszcze kilkanaście prób. To się cały czas zmienia i na pewno jeszcze będzie się zmieniało, teraz dochodzą jeszcze pewne elementy. Powiedzmy, że umiemy już tekst, ale uczymy się jeszcze emocji, żonglowania tymi emocjami – mówi Dariusz Bereski, aktor.

Ponieważ robię spektakl o rewolucji, to postanowiłem zmienić scenę chłopską. Końcowe sekwencje spektaklu zostały inaczej postawione i zagrane niż było dotychczas – mówi Stanisław Melski, reżyser.

Spektakl został napisany prawie 100 lat temu, a pracując nad tekstem, widzę tak duże analogie do tego, co się obecnie dzieje. Mówił o tym Dariusz, ja też o tym wspomnę, to jest niezwykle trudny aktorsko materiał – mówi Agata Skowrońska, aktorka.

Stanisławie, dziękuję Tobie, że podjąłeś się opracowania tekstu, radzisz sobie z aktorami. Będziemy za tydzień z wielkim entuzjazmem patrzeć na to, co się na tej naszej pięknej scenie urodziło – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy