Nowa sekcja sumo i sukces Juvenii Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sumo, to japoński sport narodowy, rodzaj zapasów, znany od początku VIII wieku. Zawodnicy MKS-u Juvenii Wrocław rozwiązali worek z medalami na Mistrzostwach Polski w sumo. Teraz w stolicy Dolnego Śląska powstaje pierwsza taka sekcja związana z tą dyscypliną sportu.

– My żyjemy w takim stereotypie, że sumo, to musi być grubas (ogromny wielki facet), a wcale nie, bo tutaj dziewczyny startowały w sumo, chłopacy i wcale nie są otyli, a wręcz wysportowani – mówi Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.

Na mistrzostwach Polski w Sumo zawodnicy MKS-u Juvenii Wrocław wywalczyli łącznie aż 9 medali w różnych kategoriach wagowych.

– Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, że aż tyle medali przywieźliśmy. W tym dwa złote, a konkurencja była bardzo duża. Z wielkimi klubami rywalizowaliśmy, a my dopiero raczkujemy w tym sporcie – dodaje Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.

Klub z Wrocławia, dzięki imprezie została zauważona w całej Polsce. Wszyscy zawodnicy pokazali, że mają charakter i wielki talent do tej dyscypliny.

– Nie spodziewałam się, że wygram tegoroczne zawody. Konkurencja postawiła bardzo wysoko poprzeczkę, a mi się ją udało przeskoczyć – mówi złota medalistka MP w sumo, Paulina Żemła.

– Na tych zawodach byli mistrzowie Europy i świata. Atmosfera była fenomenalna, tak samo, jak widowisko – podkreśla Paulina Woźniak, brązowa medalistka MP w sumo.

W sumo walka trwa do pierwszego upadku lub podparcia, to dwie kluczowe zasady. Walki bywają często spektakularne. Ważnym elementem w sumo jest pas, który po japońsku nazywa się mawashi to główny atrybut zawodników. Pas służy także do tego, żeby podczas walki zakrywał miejsca intymne zawodników.

W Polsce sumo się robi coraz bardziej popularne. MKS Juvenia Wrocław stworzyła pierwszą sekcją w mieście pod patronatem Polskiego Związku Sumo.

– Będzie to sekcja dla dzieci, typowo w sumo. Zajęcia będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 113 we Wrocławiu we wtorki i czwartki – mówi Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.

Zajęcia ruszają od 24 września (czwartek). Dzieci na treningi można zapisać od 4 roku życia. Sumo jest bezpieczne, uczy koordynacji ruchowej i stabilności zarówno życiowej, jak i tej na macie. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy