– My żyjemy w takim stereotypie, że sumo, to musi być grubas (ogromny wielki facet), a wcale nie, bo tutaj dziewczyny startowały w sumo, chłopacy i wcale nie są otyli, a wręcz wysportowani – mówi Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.
Na mistrzostwach Polski w Sumo zawodnicy MKS-u Juvenii Wrocław wywalczyli łącznie aż 9 medali w różnych kategoriach wagowych.
– Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, że aż tyle medali przywieźliśmy. W tym dwa złote, a konkurencja była bardzo duża. Z wielkimi klubami rywalizowaliśmy, a my dopiero raczkujemy w tym sporcie – dodaje Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.
Klub z Wrocławia, dzięki imprezie została zauważona w całej Polsce. Wszyscy zawodnicy pokazali, że mają charakter i wielki talent do tej dyscypliny.
– Nie spodziewałam się, że wygram tegoroczne zawody. Konkurencja postawiła bardzo wysoko poprzeczkę, a mi się ją udało przeskoczyć – mówi złota medalistka MP w sumo, Paulina Żemła.
– Na tych zawodach byli mistrzowie Europy i świata. Atmosfera była fenomenalna, tak samo, jak widowisko – podkreśla Paulina Woźniak, brązowa medalistka MP w sumo.
W sumo walka trwa do pierwszego upadku lub podparcia, to dwie kluczowe zasady. Walki bywają często spektakularne. Ważnym elementem w sumo jest pas, który po japońsku nazywa się mawashi to główny atrybut zawodników. Pas służy także do tego, żeby podczas walki zakrywał miejsca intymne zawodników.
W Polsce sumo się robi coraz bardziej popularne. MKS Juvenia Wrocław stworzyła pierwszą sekcją w mieście pod patronatem Polskiego Związku Sumo.
– Będzie to sekcja dla dzieci, typowo w sumo. Zajęcia będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 113 we Wrocławiu we wtorki i czwartki – mówi Aleksandra Grygiel, trenerka MKS-u Juvenii Wrocław.
Zajęcia ruszają od 24 września (czwartek). Dzieci na treningi można zapisać od 4 roku życia. Sumo jest bezpieczne, uczy koordynacji ruchowej i stabilności zarówno życiowej, jak i tej na macie.