Nowa strategia i nowe podejście we współpracy. Zmiany w Funduszach Ochrony Środowiska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak wiadomo od dawna, stan powietrza czy wód w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Aby przeciwdziałać skutkom zatruwania środowiska, samorządom lokalnym potrzebne są pieniądze, a nimi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i podległe mu fundusze regionalne.

Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela finansowego wsparcia do projektów związanych z ochroną przyrody, rozumianych szeroko. Od transformacji energetycznej przez poprawę jakości powietrza, aż do gospodarki odpadami.

Bolączką dotychczasowych działań było to, że działania Narodowego Funduszu były tak jakby odrębne od funduszy wojewódzkich. W ramach strategii wspólnej podjęliśmy fajną współpracę ze wszystkimi funduszami wojewódzkimi i to już widać, bo fundusze uczestniczyły bardzo mocno, bardzo aktywnie uczestniczyły w pracach nad strategią wspólną, a teraz w kolejnym etapie, gdzie tworzone są strategie szczegółowe, jest też wspólna współpraca – wyjaśnia członek rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Krzysztof Pałka.

Nowa strategia wspólna Funduszy Ochrony Środowiska na lata 25-28 ma na celu zawężenie obszarów, którymi te fundusze będą się zajmować.

Te obszary to transformacja energetyczna, jakość powietrza, gospodarka obiegu zamkniętego i szeroko pojęta ochrona przyrody, w tym bioróżnorodność. Tymi nowościami jest akcent właśnie na te elementy transformacji energetycznej, która w naszym i w moim przekonaniu jest tym największym wyzwaniem, które nas czeka – mówi prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Paweł Łapacz.

Interesariuszy wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska jest wielu, to lokalne samorządy, mieszkańcy regionów, czy firmy i organizacje pozarządowe.

My dzisiaj z tym komunikatem staramy się docierać jak najdalej, jak najgłębiej, jak najszerzej diagnozować te potrzeby regionu, bo dzisiaj moją wrażliwością jest region Dolnego Śląska, dlatego też dzisiejsze spotkanie z samorządami jest nie pierwszym, ale też nie ostatnim spotkaniem właśnie z interesariuszami pod kątem tej naszej indywidualnej strategii – dodaje prezes Wrocławskiego WFOŚiGW Paweł Łapacz.

Przedstawiciele gmin już teraz mówią o poprawie komunikacji.

Jest to dialog z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, bo stale współpracujemy my jako miasto, tutaj akurat głównie z Wałbrzychem i tam z pracownikami. Natomiast tutaj fajne jest to, że właśnie Wojewódzki Fundusz otworzył się i będziemy mogli swoje uwagi do roboczego wyglądu programów wnieść, a takie na pewno będziemy mieli – mówi Marta Krupa z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowej Rudzie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy