Nowa strategia rozwoju Powiatu Wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Statystyki i dane przygotowane przez zespół ekspercki w specjalnym dokumencie – to początek wieloletniej strategii rozwoju powiatu wrocławskiego. Konwent strategiczny ma uregulować ten rozwój na kolejne lata. Starosta Roman Potocki podkreśla, że to ważny moment dla wszystkich mieszkańców.

Przygotowaliśmy diagnozę zagadnień społeczno-gospodarczych. Pewne szerokie spektrum zjawisk, procesów, które w ostatnim czasie zachodziły w przestrzeni publicznej powiatu wrocławskiego – mówi Wojciech Maleszka, współtwórca strategii rozwoju gospodarczo-społecznego powiatu wrocławskiego.

To będzie dokument, który swoją perspektywą sięga aż do roku 2030. Zależy nam na dłuższej perspektywie, dzięki której chcemy znaleźć nasze szanse i ewentualne zagrożenia rozwojowe. Zdefiniowane, znalezione, opisane elementy będą nam służyły do tego, żeby lepiej wszystko zaplanować i się przygotować – dodaje Anna Żygadło, sekretarz powiatu wrocławskiego.

Rozpoczynamy pracę nad tą strategią. Każdy głos dotyczący strategii i nowych form pomysłów, które mogłyby się znaleźć w tej strategii, jest mile widziane. Dlatego tutaj wspomniałem o tych konsultacjach społecznych z mieszkańcami, ponieważ jest ona tworzona włącznie z myślą o mieszkańcach. Najważniejszym głosem dla mnie jest głos mieszkańców i radnych – podkreśla Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. 

Konwent strategiczny, składający z zarządu powiatu, radnych, którzy przewodniczą komisjom, a także komisji promocji powiatu i dyrektorów wydziałów, będzie debatował nad najważniejszymi kierunkiem rozwoju powiatu wrocławskiego. Wszystko w oparciu o fakty i szczegółowe dane, które eksperci zbierali blisko trzy miesiące.

By ustalić odpowiednie cele strategiczne, trzeba się opierać na faktach, danych i statystykach. To nie jest praca tylko na naszych wyobrażeniach, my tu pracujemy na twardych danych. Takie cele będą celami trafionymi. Będziemy określać cele długo i krótkoterminowe – wyjaśnia Beata Pierzchała, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego.

Na podstawie ich badań będziemy się zapoznawać z tym, co ustalili. Myślę, że oni jak najlepiej to przedstawią – dodaje Anna Żygadło, sekretarz powiatu wrocławskiego.

Powiat coraz bardziej się rozrasta, obecnie ma ponad 200 tysięcy mieszkańców. Do tego jest specyficzny, bo otacza sporą aglomerację wrocławską. To wszystko sprawia, że wieloletni rozwój trzeba dobrze zaplanować.

Prawdopodobnie z tych rozmów wyniknie to, że będzie to kilkutorowy kierunek rozwoju powiatu. Tak, aby za te 10-15 lat, mieszkańcom naszego powiatu żyło się jeszcze lepiej. Starosta Powiatu Wrocławskiego, Roman Potocki podkreśla jednak dwa najważniejsze kierunki, na których trzeba się skoncentrować -wyjaśnia Beata Pierzchała, Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego.

Z jednej strony przemysł – patrząc na gminy powiatu wrocławskiego: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Długołęka, Czernica. Dynamika rozwoju usług, handlu. Z drugiej strony usługi mieszkaniowe. To nie tylko nowe domy, mieszkania, ale również cała infrastruktura, która musi być wybudowana wokół, czyli drogi, chodniki. Jest to jedna wielka infrastruktura, która w najbliższych latach będzie rozbudowywana na terenie powiatu wrocławskiego – podsumowuje  Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy