Nowa szkoła w Siechnicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Inwestycja, która po latach doczekała się finalizacji: szkoła podstawowa w Siechnicach powstanie do września 2021 roku.

Inwestycja rozpoczęła się w 2017 roku otrzymaniem pozwolenia na budowę i dofinansowania ze środków unijnych, które wtedy wynosiły 4 700 000 złotych. Prace się rozpoczęły, ale nie zakończyły. Władze podjęły decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą projektu. W międzyczasie udało się pozyskać znacznie większe dofinansowanie.

Kwota 4,7 mln złotych wzrosła prawie do 9 milionów. Jednocześnie władze województwa dolnośląskiego doceniły interes publiczny związany ze szkołą i także przekazały dofinansowanie w ramach funduszu dróg samorządowych na wykonanie drogi dojazdowej do przygotowywanego obiektu. Jest to jedyna szkoła, która ma tak duże dofinansowanie. W całej perspektywie środków europejskich 2014-2020 w całym regionie podwrocławskim, w ramach kształcenia w systemie tego najważniejszego kształcenia podstawowego – mówi Grzegorz Salwa, Kierownik Biura Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Podpisanie umowy z nowym wykonawcą nastąpi w ciągu kilku tygodni.

Szkoła powinna zostać oddana do użytku w ciągu kilkunastu miesięcy od podpisania umowy. Mamy nadzieję, że nasze dzieci będą korzystały z wybudowanej infrastruktury już na przestrzeni roku szkolnego 2021/2022 – dodaje Grzegorz Salwa.

Jak tłumaczy Piotr Nowiński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach, budowa szkoły była od dawna w planach inwestycyjnych gminy.

Ta decyzja była od zawsze, tylko przez te lata, kiedy wykonawca zszedł z budowy, był problem z wyłonieniem następcy. Wystąpił drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów wykonawstwa. Środki zarezerwowane na ten cel niestety nie spełniały oczekiwań tych wykonawców, którzy zgłaszali się w przetargach – tłumaczy Piotr Nowiński.

Stan budowy od momentu odstąpienia od umowy z poprzednim wykonawcą w 2018 roku jest cały czas monitorowany przez Radę Miejską.

Budynek jest obecnie ukończony w ponad 65%, natomiast sala gimnastyczna w około 20%. To są oczywiście szacunki – wyjaśnia Piotr Nowiński.

O przyszłości szkoły podstawowej w Siechnicach będziemy informować na bieżąco.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy