Nowa szkoła w Siechnicach – super nowoczesna i ekologiczna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
24 sale lekcyjne nowocześnie wyposażone, do tego świetlice, stołówka, biblioteka, wypożyczalnia książek, nowoczesna sala gimnastyczna i sale fitness - tak wygląda Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach. Nowo wybudowana, właśnie oddana do użytku, gdzie naukę rozpoczyna 600 uczniów. Ale najważniejsze jest to, że szkoło została wybudowana w nowoczesny sposób, jest ekologiczna, a w użytkowaniu ma być ekonomiczna.

To był długo oczekiwany dzień, bo szkołę budowano ponad 6 lat. Najpierw odstąpiono od umowy z pierwszym wykonawcą, potem długo wybierano kolejnego, który dokończyłby niełatwą inwestycję. Ale udało się. 

  • Technologia bydynku pasywnego, czyli taka, która ma zapewnić w jego użytkowaniu znacząco niższe koszty eksploatacji w tym w szczególności wydatki na energię potrzebną temu budynkowi, bo około 70% niższe niż byłaby to inna technologia. Zatem po to to robimy, żeby w przyszłości ten budynek kosztował taniej w utrzymaniu, a czasy przyszły bardzo, bardzo trudne ze względu na ten wysoki wzrost kosztów energii, który pewnie się nie kończy – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic. 

Z tej nowoczesnej szkoły będą korzystać nie tylko mieszkańcy Siechnic, ale także Groblic, Zębic, Sulęcina i Grodziszowa. Potrzeby były ogromne. 

  • Coraz więcej ludzi się tu wprowadza, coraz więcej dzieci, więc te potrzeby edukacyjne były pilne i zostały zrealizowane w tej chwili – mówi Cezar Szeligiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach. 

 Dziś naukę rozpoczęli uczniowie aż siedmiu klas pierwszych. Po raz pierwszy przyszli do szkoły i od razu dostali prezenty. 

  • Przyprowadziłam syneczka do drugiej klasy i córcię do pierwszej. Szkoła wygląda fantastycznie. Wydaje mi się, że jest świetnie przygotowana. Dzieci są pełne emocji i wrażeń. Nikolas dołączysz do nas? Podoba ci się szkoła? Tak. A co najbardziej? Nie wiem. Czysta, nowoczesna, przestronna. Spełniająca wszystkie wymagania. Na miarę naszych czasów, jesteśmy bardzo dumni i zadowoleni – mówi Dorota Orłowska, mama Mii i Nikolasa. 

Szkoła ma ponad 5200 m. kw. powierzchni.  Składa się z dwóch połączonych ze sobą dwukondygnacyjnych bloków dydaktycznych, które łączą się także z halą sportową. Na zewnątrz znajdują się place zabaw, boisko sportowe, bieżnia. O wyjątkowości tego budynku świadczy to, że będzie on pełnił funkcję demonstracyjną – jako wzorcowe rozwiązanie, które powinno być kopiowane przez inne samorządy w Polsce.

Nic dziwnego, że dzisiejsza uroczystość była huczna i przyszło wielu gości.

  • Szkoła jest ultranowoczesna, wybudowana w standardzie budynku pasywnego to takie nowe wyzwania dla nas, żeby promować edukację ekologiczną, żeby bardziej na nią zwracać uwagę, dlatego takie cele sobie stawiamy wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – mówi Cezar Szeligiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Siechnicach. 
  • Ładna szkoła? Niech to ocenią dzieci i rodzice – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic. 
  • – Bardzo ładna. Nowoczesna, przestronne sala, nowoczesne tablice, jesteśmy bardzo zadowoleni- Jan Jaremko, mieszkaniec Siechnic.  
  • – Moja klasa najbardziej mi się podoba, a brakuje mi starej. Nie można mieć wszystkiego. A co najbardziej ci się podoba? Wszystko – mówi Lila Bujak, uczennica Sp nr 2 w Siechnicach. 

Do nowej szkoły będą chodzić uczniowie klas 1-5, w sumie ponad 600 osób.  Koszt inwestycji to ponad 41 mln zł z czego prawie 45% to dofinansowania unijne i krajowe. Gmina zakupiła także wyposażenie i sprzęt informatyczny, a to kolejny koszt – prawie 2,5 mln zł. Ale to będzie procentować. 

  • Do tego jest ekologiczna i ekonomiczna w utrzymaniu. Czego chcieć więcej? Żeby dzieci były szczęśliwe i zadowolone mówi Dorota Orłowska, mama Mii i Nikolasa. 

Chętnych, którzy chcą obejrzeć nową szkołę zapraszamy w sobotę 9 września w godzinach 10:00-17:00 na „Dzień Otwarty”. Wtedy przewidziano zwiedzanie i wiele atrakcji. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy