Nowatorski zabieg operacji zastawki serca w USK. Po raz pierwszy w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uczucie zmęczenia, duszność, kołatanie serca, kaszel, omdlenia - to mogą być objawy świadczące o problemach z zastawką serca. Te problemy dotyczą coraz młodszych pacjentów, nawet dwudziestokilkuletnich. Metod operacyjnych i plastycznych, czyli naprawy zastawki, jest wiele. Ale tutaj, w USK przy ul. Borowskiej, po raz pierwszy z pomocą amerykańskich lekarzy operowano chorych, którzy już wracają do zdrowia.

Jednym z operowanych jest 28-letni pan Tomasz. Właśnie szykuje się do domu. 

Ja miałem dwupłatkową zastawkę z dużą  niedomykalnością. Ona była obserwowana dwa lata, ale pogorszyło się i trzeba było operować. Pojawiła się szansa naprawy i wydawało to mi się bardzo sensowne – mówi Tomasz Mańdziuk, pacjent po unikatowej operacji zastawki serca. 

Wadę serca wykryto u pacjenta przez przypadek. 

Siostra w czasie studiowania medycyny ćwiczyła  na mnie osłuchiwania i usłyszała jakieś szmery. Prawdę mówiąc skierowała mnie do lekarza parę lat wcześniej, ale to zignorowałem. Potwierdziło się, że ta wada była – mówi Tomasz Mańdziuk, pacjent po unikatowej operacji zastawki serca. 

O innowacyjnym sposobie operacji dowiedziała się mama pacjenta i chory trafił z Warszawy do specjalistów we Wrocławiu. 

Unikatowość tej operacji jest związana z zastosowaniem sztucznego pierścienia wewnątrz aortalnego. To zasadniczy element naprawy zastawki – mówi prof. Marek Jasiński, kardiochirurg, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Od kilkunastu lat kardiochirurdzy pracujący w wielu ośrodkach na świecie pracowali nad nową metodą operacji. Robią to już lekarze  w Ameryce, a teraz czas na Europę. I na Wrocław. 

I zostaliśmy wybrani. To bez wątpienia dlatego, że wiele lat pracuję nad tym i też zaufanie do Ośrodka i dla kraju . W podtekście tej unikalności jest coś, z czego powinniśmy być dumni – mówi prof. Marek Jasiński, kardiochirurg, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

— Profesor Jasiński odpowiada za program zastawki aortalnej. To jest ten kontakt z najlepszymi specjalistami amerykańskimi – dodaje  prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Mimo pandemii amerykańscy lekarze przylecieli tu i razem z prof. Jasińskim przeprowadzili 3 operacje. To byli młodzi, aktywni ludzie, którym do tej pory nikt nie gwarantował, że nie będą konieczne kolejne operacje. Teraz ma być inaczej. 

Użycie tego pierścienia gwarantuje – i ja w to głęboko wierzę i mówi mi to moje 17-letnie doświadczenie – dla tych młodych ludzi to perspektywa do końca życia –  mówi prof. Marek Jasiński, kardiochirurg, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

To były pierwsze takie zabiegi w Polsce, ale mają być refundowane przez NFZ. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy