Nowa umowa jest kolejnym etapem rozwoju komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i okolicznych gminach.
– Chcemy rozwijać transport aglomeracyjny wspólnie z gminami sąsiadującymi. Robimy to zarówno w wymiarze kolejowym, jak i w wymiarze autobusowym. 17 linii aglomeracyjnych plus cztery miejskie, które będą obsługiwały nasze samorządy. 700 milionów na najbliższe 6 lat, gigantyczny wysiłek finansowy. No i przede wszystkim 70 nowych autobusów klimatyzowanych, niskopodłogowych. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców aglomeracji wrocławskiej do tego, aby po prostu korzystali z transportu publicznego – mówi prezydent Jacek Sutryk.
W czasie konferencji nową umowę podpisali symbolicznie przedstawiciele: Długołęki, Czernicy i Wiszni Małej, czyli gmin, w których w przyszłym roku pojawią się nowe linie i nowe autobusy.
– Przede wszystkim to długi okres czasu, przygotowanie się do przetargu. Jeden przetarg, jak wiemy, został odwołany. Drugi, który w tej chwili jest realizowany i ten, przy którym podpisaliśmy właśnie dzisiaj tę umowę, daje nam poczucie tego, że nowa usługa, która będzie od sierpnia, będzie na wyższym poziomie i o wyższym standardzie niż dotychczasowe usługi – wyjaśnia Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
Wójt Wojciech Błoński zapowiada, że Urbancard będzie funkcjonowało w gminie Długołęka już od pierwszego dnia obowiązywania nowej umowy, a więc od sierpnia przyszłego roku.
– Mnóstwo nowych połączeń, które dadzą nam lepsze poruszanie się po gminie Długołęka, przede wszystkim to będą nowe autobusy, ale też będą nowe linie. Jak widzimy, autobusy, które są po mojej prawej i lewej stronie, to już jest naprawdę XXI wiek – dodaje wójt Wojciech Błoński.
Przewoźnicy, w tym MPK Wrocław, będą związani unijnym rozporządzeniem. Według niego do końca 2028 roku 30% taboru powinno być zeroemisyjne.
– Ja jestem za tym, żeby dywersyfikować bazę autobusową, dlatego my kupujemy zarówno te dieslowskie, spełniające najwyższe normy EURO 6 i w ramach tych 70 także pojawi się 11 autobusów elektrycznych. No i myślimy także o autobusach wodorowych. Także trzeba mieć tę bazę zdywersyfikowaną z różnych, bardzo różnych powodów – mówi Jacek Sutryk.