Nowe autobusy i poszerzenie systemu Urbancard. Wrocław ogłosił przetarg na linie aglomeracyjne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wydział Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na linie aglomeracyjne. Obejmuje on linie, które obsługują połączenia z gminami Długołęka, Czernica i Wisznia Mała. W ramach tego zadania na liniach pojawią się nowe autobusy oraz zostanie wymieniony też tabor. Co więcej, po rozstrzygnięciu tego przetargu na liniach, które są objęte tym postępowaniem zostanie wprowadzony system Urbancard.

Ogłosiliśmy ponownie przetarg na obsługę pakietu linii aglomeracyjnych i miejskich. Pierwszy przetarg ogłosiliśmy w 2023 roku. Niestety nie przyniósł on rezultatu. W związku z powyższym, przepracowaliśmy ten czas pomiędzy unieważnieniem pierwszego postępowania, ogłoszeniem kolejnego, po to, żeby właśnie przepracować specyfikację istotnych warunków zamówienia, inaczej podzielić zadania po to, żeby zwiększyć szansę na uzyskanie ofert w tym drugim przetargu – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Jeżeli chodzi o Wisznię Małą i Długołękę to jest to kontynuacja współpracy, bo już dziś Wrocław organizuje połączenia autobusowe dla tych samorządów. W przypadku gminy Czernica, to pierwsze wspólnie połączenie zostało wykreowane w 2021 roku i wtedy powstała linia 920.

Gmina Czernica zdecydowała się na to, żeby rozszerzyć współpracę i w ramach tego przetargu dwie linie, czyli linia 945 i 955 zostały właśnie w tym postępowaniu uwzględnione, a dziś są to linie 845 i 855, które są właśnie organizowane jeszcze przez samorząd Czernicy – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Całe postępowanie przetargowe obejmuje 17 linii aglomeracyjnych i pakiet 9 linij miejskich.

Liczymy na to, że znajdziemy, czy wyłonimy operatora lub operatorów, którzy będą świadczyć nam usługi właśnie transportu autobusowego pomiędzy Wrocławiem a tymi samorządami, o których mówiłam. To jest komunikacja miejska de facto, czyli będą to operatorzy komunikacji miejskiej. Ci operatorzy w ramach świadczenia usługi mają zapewnić autobusy. To będą autobusy fabrycznie nowe, autobusy oczywiście niskopodłogowe, klimatyzowane, co szósty z tych autobusów ma być autobusem zeroemisyjnym. Oczywiście te autobusy będą również dostosowane do wymagań osób z niepełnosprawnościami i operator będzie odpowiedzialny za to, żeby świadczyć tą usługę przewozową – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Wydział Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia cały czas dąży do zintegrowania systemu transportowego i jest obecnie w trakcie realizacji pilotażowego projektu, czyli rozszerzenia systemu Urbancard na terenie aglomeracji wrocławskiej.

Zaczęliśmy od siedmiu linii autobusowych łączących Wrocław i Czernicę oraz Wrocław i Kąty Wrocławskie, a w ramach tego przetargu już założyliśmy, że właśnie operator i kierujący już nie będą sprzedawać biletu, nie będzie to zadanie operatora. Tylko właśnie na tych liniach będzie obowiązywać urbankarta i system sprzedaży biletów właśnie Wrocławską Kartą Miejską Urbancard – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Planowany termin otwarcia ofert w ramach przetargu na linie aglomeracyjne to 31 stycznia bieżącego roku.

Liczymy na to, że w pierwszym kwartale uda nam się rozstrzygnąć to postępowanie, a linie i uruchomienie już formalnie tych linii nastąpi w 2025 roku – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy