–Ogłosiliśmy ponownie przetarg na obsługę pakietu linii aglomeracyjnych i miejskich. Pierwszy przetarg ogłosiliśmy w 2023 roku. Niestety nie przyniósł on rezultatu. W związku z powyższym, przepracowaliśmy ten czas pomiędzy unieważnieniem pierwszego postępowania, ogłoszeniem kolejnego, po to, żeby właśnie przepracować specyfikację istotnych warunków zamówienia, inaczej podzielić zadania po to, żeby zwiększyć szansę na uzyskanie ofert w tym drugim przetargu – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Jeżeli chodzi o Wisznię Małą i Długołękę to jest to kontynuacja współpracy, bo już dziś Wrocław organizuje połączenia autobusowe dla tych samorządów. W przypadku gminy Czernica, to pierwsze wspólnie połączenie zostało wykreowane w 2021 roku i wtedy powstała linia 920.
–Gmina Czernica zdecydowała się na to, żeby rozszerzyć współpracę i w ramach tego przetargu dwie linie, czyli linia 945 i 955 zostały właśnie w tym postępowaniu uwzględnione, a dziś są to linie 845 i 855, które są właśnie organizowane jeszcze przez samorząd Czernicy – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Całe postępowanie przetargowe obejmuje 17 linii aglomeracyjnych i pakiet 9 linij miejskich.
–Liczymy na to, że znajdziemy, czy wyłonimy operatora lub operatorów, którzy będą świadczyć nam usługi właśnie transportu autobusowego pomiędzy Wrocławiem a tymi samorządami, o których mówiłam. To jest komunikacja miejska de facto, czyli będą to operatorzy komunikacji miejskiej. Ci operatorzy w ramach świadczenia usługi mają zapewnić autobusy. To będą autobusy fabrycznie nowe, autobusy oczywiście niskopodłogowe, klimatyzowane, co szósty z tych autobusów ma być autobusem zeroemisyjnym. Oczywiście te autobusy będą również dostosowane do wymagań osób z niepełnosprawnościami i operator będzie odpowiedzialny za to, żeby świadczyć tą usługę przewozową – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Wydział Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia cały czas dąży do zintegrowania systemu transportowego i jest obecnie w trakcie realizacji pilotażowego projektu, czyli rozszerzenia systemu Urbancard na terenie aglomeracji wrocławskiej.
–Zaczęliśmy od siedmiu linii autobusowych łączących Wrocław i Czernicę oraz Wrocław i Kąty Wrocławskie, a w ramach tego przetargu już założyliśmy, że właśnie operator i kierujący już nie będą sprzedawać biletu, nie będzie to zadanie operatora. Tylko właśnie na tych liniach będzie obowiązywać urbankarta i system sprzedaży biletów właśnie Wrocławską Kartą Miejską Urbancard – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.
Planowany termin otwarcia ofert w ramach przetargu na linie aglomeracyjne to 31 stycznia bieżącego roku.
–Liczymy na to, że w pierwszym kwartale uda nam się rozstrzygnąć to postępowanie, a linie i uruchomienie już formalnie tych linii nastąpi w 2025 roku – mówi Paulina Tyniec- Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.