Nowe karetki dla Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu wyjeżdża rocznie około 120 tysięcy razy. Eksploatacja sprzętu jest bardzo duża, dlatego do pogotowia trafiły właśnie nowe ambulanse.

Na razie to dwie karetki, które będą służyć zespołom ratownictwa medycznego w Środzie Śląskiej i Gniechowicach. W czerwcu do jednostki trafią kolejne dwie. Zastąpią ambulanse, których przebiegi przekraczają 350 tysięcy kilometrów. Taka regularna wymiana pozwoli służbom Pogotowia utrzymać poziom bezpieczeństwa i udzielanej pomocy.

Trafiają jedne z najlepszych samochodów, jakie możemy mieć. To są nowe samochody, sprawdzone już w Pogotowiu Ratunkowym we Wrocławiu z wcześniejszych zakupów, najwyższa półka. Tutaj niewiele więcej można chcieć, to dobre, solidne samochody, które przez kolejne lata będą nam służyć – mówi Andrzej Raczyński, ratownik medyczny, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu.

Wszystkie karetki w Polsce mają podobne wyposażenie, bo to regulują przepisy. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu stara się, aby ambulanse, z których korzystają zespoły ratownictwa medycznego nie były starsze niż 5 lat.

To nam daje pewną gwarancję. Liczby nie kłamią. Te cztery karetki stanowią duże wsparcie. Staramy się faktycznie utrzymywać flotę w taki sposób, żeby ambulanse nie były starsze niż 5-letnie. Jedna z tych karetek trafi do Środy Śląskiej. Tam jedna odejdzie na zasłużoną emeryturę, chociaż jest wcale nie taka stara. 4 lata, a już 350 tysięcy kilometrów. Samo to pokazuje, że przebiegi są i że konieczność regularnej wymiany floty jest bezwzględna, a wsparcie w wymianie jest duże. Koszt zakupu karetki to potężne pieniądze – dodaje Andrzej Raczyński, ratownik medyczny, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu.

Bo jedna karetka z wyposażeniem to kwota rzędu miliona złotych. Zakup ambulansów został dofinansowany ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19. 

Chodzi o to, żeby uzupełnić te straty służby zdrowia, które były spowodowane chociażby zwiększoną eksploatacją w czasie covidowym, to dotyczy karetek. Większość tych ośrodków, które były bardzo mocno zaangażowane w walkę z covidem, z funduszu wojewody pieniądze otrzymało, w tym oczywiście Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu – wyjaśnia Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

W ubiegłym roku Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu wyjechał do pacjentów 111 tysięcy razy. Widzimy skalę tej pracy, skalę pomocy i wsparcia, które pracownicy pogotowia ratunkowego udzielają, ale też, co najważniejsze – widać, jaka jest konieczność wymiany taboru. Niech służą i niech dzięki nim ratownicy zawsze będą na czas – podsumowuje Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

W czerwcu do Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu trafią jeszcze dwie karetki. 

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy