Takie badania można wykonać np. w DCOPiH we Wrocławiu. Tu za darmo pacjentki raz na dwa lata mogą wykonać mammografię.
– Zachęcamy panie, żeby w wieku 50-69 lat przychodziły na te badania. Niestety skala, która była wcześniej, czyli 50 proc. uzyskiwanych odpowiedzi pań, które przychodziły na badania spadła do 35 procent – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
To dramatycznie mało, a lekarze podkreślają – rak wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Ale trzeba trafić w odpowiednim momencie na badania profilaktyczne i do specjalisty. Jeszcze kilka lat temu wysyłano pacjentkom zaproszenia na badania. Tak było u pani Danuty.
– Znalazłam zaproszenie na mammografię w skrzynce i dzięki temu zaproszeniu okazało się, że mam guza i ten guz jest złośliwy. I tak się zaczęło moje leczenie. Nie wyrzuciła pani zaproszenia? Nie, gdyby nie to to kwestia pół roku i nie byłoby o czym rozmawiać – mówi pani Danuta z Wrocławia, pacjentka DCOPiH we Wrocławiu.
Teraz zaproszeń już nie ma, ale świadome kobiety powinny wiedzieć, że raz na dwa lata
powinny wykonać mammografię, a na co dzień samobadanie piersi. Bo to może im uratować życie. Pani Danuta jest po mastektomii i cieszy się życiem.
– Warto było poświęcić 6 lat na leczenie bo jest dobrze i cieszę się każdym dniem – mówi pacjentka.
Jesienią mammografy będą czynne w 4 miejscowościach poza Wrocławiem – w Trzebnicy, Strzelinie, Lubaniu i Lwówku Śląskim.
– Koszt tych mammografów około 5 mln zł Pieniądze pochodzą ze środków europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa dolnośląskiego – dodaje Marcin Krzyżanowski.
Polskie placówki medyczne zajmujące się zdrowiem psychicznym wprowadzają nowy zawód Asystentów Zdrowienia. Ich zadaniem jest pomoc osobom w kryzysach psychicznych.