Nowe mammografy na Dolnym Śląsku już jesienią. Czy więcej kobiet trafi na badania?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tylko 37 proc kobiet korzysta z badań mammograficznych w woj. dolnośląskim. Są to zapewne te panie, które wiedzą, że jest to badanie, które ratuje zdrowie, a nawet życie. Wcześnie wykryty nowotwór piersi może być całkowicie wyleczony. Ale na Dolnym Śląsku są tzw. białe plamy, czyli miejsca gdzie kobiety najrzadziej trafiają do lekarza. I właśnie dla nich mają tam trafić mammografy po to, by pacjentki miały jak najbliżej do specjalisty i badań. Czy skorzystają z tej okazji?

Takie badania można wykonać np. w DCOPiH we Wrocławiu. Tu za darmo pacjentki raz na dwa lata mogą wykonać mammografię. 

Zachęcamy panie, żeby w wieku  50-69 lat przychodziły na te badania. Niestety skala, która była wcześniej, czyli 50 proc. uzyskiwanych odpowiedzi pań, które przychodziły na badania spadła do 35 procent – mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu. 

To dramatycznie mało, a lekarze podkreślają – rak wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Ale trzeba trafić w odpowiednim momencie na badania profilaktyczne i do specjalisty. Jeszcze kilka lat temu wysyłano pacjentkom zaproszenia na badania. Tak było u pani Danuty. 

– Znalazłam zaproszenie na mammografię w skrzynce i dzięki temu zaproszeniu okazało się, że mam guza i ten guz jest złośliwy. I tak się zaczęło moje leczenie. Nie wyrzuciła pani zaproszenia? Nie, gdyby nie to to kwestia pół roku i nie byłoby o czym rozmawiać –  mówi pani Danuta z Wrocławia, pacjentka DCOPiH we Wrocławiu.  

Teraz zaproszeń już nie ma, ale świadome kobiety powinny wiedzieć, że raz na dwa lata 
powinny wykonać mammografię, a na co dzień samobadanie piersi. Bo to może im uratować życie. Pani Danuta jest po mastektomii i cieszy się życiem. 

Warto było poświęcić 6 lat na leczenie bo jest dobrze i cieszę się każdym dniem – mówi pacjentka. 

Jesienią mammografy będą czynne w 4 miejscowościach poza Wrocławiem – w Trzebnicy, Strzelinie, Lubaniu i Lwówku Śląskim. 

Koszt tych mammografów około 5 mln zł Pieniądze pochodzą ze środków europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa dolnośląskiego – dodaje Marcin Krzyżanowski. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy