Nowe Mosty Chrobrego gotowe. Mieszkańcy czekają na tramwaj na Swojczyce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowe Mosty Chrobrego, które łączą wrocławskie Sępolno ze Swojczycami już są gotowe. Ta inwestycja powstała w niespełna dwa lata i kosztowała 83 miliony złotych.

Pamiętajmy o tym, że to są inwestycje na lata. Takie mosty buduje się na 100 lat co najmniej. Wrocław to miasto mostów, mamy ponad 100 mostów. W związku z tym, tych wyzwań w zakresie mostowym we Wrocławiu mamy bardzo dużo. Nie tylko musimy remontować te, które już są, ale także dostawiać kolejne, uwzględniając pewne nowe funkcjonalności. Akurat stoimy na torowisku, po którym jeszcze oczywiście tramwaje nie pojadą – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nowe Mosty Chrobrego to są tak naprawdę dwie przeprawy. Jedna z nich powstała nad kanałem przeciwpowodziowym, a druga z kolei nad kanałem żeglugowym Odry. Zostały one dostosowane zarówno dla kierowców, jak również pieszych i rowerzystów. 

Przestrzeń jest nie tylko wydzielona, ale i szeroka. Czyli każdy ma swój czas, aby w odpowiednim tempie pokonać przeprawę. Dodatkowo można się zatrzymać i popatrzeć na bieg samego kanału żeglugowego czy też przeciwpowodziowego. Jest także fajny element designerski, czyli logo Wrocławia. To nasza wariacja designerska na temat tego herbu wrocławskiego i jest wpisana również w ten most, to naprawdę nadaje charakteru. Ta przeprawa też genialnie wygląda po zmroku – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Łącznie od przyczółka do przyczółka, to jest tam gdzieś około 200 metrów, blisko 350 metrów torowiska tramwajowego, ciągi piesze, ciągi rowerowe po obu stronach – mówi Mariusz Konecki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Ruch samochodowy ze starych Mostów Chrobrego na nowe został przełożony w nocy z 28 na 29 października.

Unieczynniamy wloty na stare Mosty Chrobrego i wówczas będziemy mogli w tych obszarach dokończyć pracę. Trzeba połączyć ulicę Marco Polo z tym istniejącym układem komunikacyjnym i w okolicach ulicy Mickiewicza wykonać fragment ścieżki rowerowej, poprawić tam jeszcze chodniki, ciągi piesze – mówi Mariusz Konecki.

Linia tramwajowa na Swojczyce na razie jest na etapie projektowania, więc na połączenie tramwajowe trzeba będzie jeszcze poczekać.

Pracujemy w tej chwili nad dokumentacją projektową, która będzie za kilka miesięcy ze wszystkimi wymaganymi prawem pozwoleniami. Wówczas będzie można myśleć o realizacji tramwaju, który tutaj pojedzie w tamtą stronę, na ponad kilometrowej trasie i pętlić będzie przy parafii św. Jacka – mówi Jacek Sutryk.

Bardzo cieszymy się, że to już jest praktycznie za nami, budowa tych mostów. Bardzo cieszymy się, że jest to w docelowym formacie, czyli z torami tramwajowymi, zabudowanymi torami tramwajowymi, czyli trasą autobusowo-tramwajową. Mamy nadzieję, że jak najszybciej rzeczywiście pojadą po tej trasie tramwaje. Będziemy na to naciskać, bo nasze osiedle nadal rośnie, a już teraz jest dwa razy większe niż Sępolno na przykład – mówi Stanisław Piątek, rada osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów.

Mieszkańcy jadą do pracy czy do szkół godzinę do Mostów Chrobrego. Tak że to jest dla nas priorytet, ten tramwaj. Oprócz tego, chcemy też przywrócić na nowym moście autobusy przegubowe, szczególnie w godzinach szczytu, ponieważ mieszkańcy nie mieszczą się w autobusach – mówi Izabela Folga-Łozińska, rada osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów.

Jest możliwość przywrócenia dużych przegubowych autobusów. Do tej pory tej możliwości nie było, ponieważ stare mosty miały ograniczenie tonażowe do 15 ton. Ten obiekt jest zaprojektowany na 40 ton, więc możemy tutaj praktycznie dowolny autobus w tej chwili wpuścić, ale nad tym jeszcze chwilkę musimy popracować – mówi Mariusz Konecki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Stare mosty w pierwszej kolejności będą unieczynnione – to nic innego, jak ich zablokowanie – i musimy poczekać na nasze końcowe rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków, ponieważ od tych decyzji zależy ich przyszłość – mówi Bartosz Nowak.  

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy