Nowe postacie na muralu w CHZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odwiedziliśmy Centrum Historii Zajezdnia, żeby zobaczyć odświeżony mural. Jest to taka symboliczna mapa Wrocławia. Na muralu pojawiły się nowe postacie, takie jak na przykład Olga Tokarczuk i Bartłomiej Skrzyński.

On jest nie tyle odświeżony, co uzupełniony. Bo jest jeszcze świeży, ponieważ powstał w 2016 roku i jest rówieśnikiem Zajezdni. Więc jest jeszcze w bardzo dobrym stanie technicznym. Natomiast uznaliśmy, że trochę czasu minęło i należało odnotować pewne sytuacje – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Jeden z historycznych momentów to między innymi walka pracowników służb zdrowia z COVID-19. W ramach podziękowań, w prawym górnym rogu muralu zobaczyć można pielęgniarkę z napisem obok: „Dziękujemy medykom”.

Poruszyliśmy też kwestie ostatnich lat w zasadzie, czyli pojawienie się COVID-19 i tam pojawił się taki hołd dla służby zdrowia, zwłaszcza dla dzielnych pielęgniarek. Mamy też tutaj odnotowaną sytuację międzynarodową, czyli wsparcie, którego udzieliło społeczeństwo polskie, społeczeństwu Ukrainy i społeczeństwu Białorusi. Także myślę, że ten mural żyje i nadal jest aktualizowany – mówi Juliusz Woźny.

Wśród wybitnych postaci, które się pojawiły na muralu są: Wanda Rutkiewicz, Edyta Stein oraz ks. Stanisław Orzechowski.

Autorem tego muralu jest Anna Szalwa. W 2016 roku to była jeszcze studentka Akademii Sztuk Pięknych i jej praca wygrała w konkursie, który wtedy zorganizowaliśmy na ten mural. Projekty były różne od takich bardzo poważnych, wręcz dramatycznych, aż po ten radosny i optymistycznych. Wybraliśmy tę koncepcję, która wydaje mi się doskonale pasuje do całej naszej działalności – dodaje Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

Mural można zobaczyć odwiedzając wystawę stałą „Wrocław 1945-2016”. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy