– On jest nie tyle odświeżony, co uzupełniony. Bo jest jeszcze świeży, ponieważ powstał w 2016 roku i jest rówieśnikiem Zajezdni. Więc jest jeszcze w bardzo dobrym stanie technicznym. Natomiast uznaliśmy, że trochę czasu minęło i należało odnotować pewne sytuacje – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.
Jeden z historycznych momentów to między innymi walka pracowników służb zdrowia z COVID-19. W ramach podziękowań, w prawym górnym rogu muralu zobaczyć można pielęgniarkę z napisem obok: „Dziękujemy medykom”.
– Poruszyliśmy też kwestie ostatnich lat w zasadzie, czyli pojawienie się COVID-19 i tam pojawił się taki hołd dla służby zdrowia, zwłaszcza dla dzielnych pielęgniarek. Mamy też tutaj odnotowaną sytuację międzynarodową, czyli wsparcie, którego udzieliło społeczeństwo polskie, społeczeństwu Ukrainy i społeczeństwu Białorusi. Także myślę, że ten mural żyje i nadal jest aktualizowany – mówi Juliusz Woźny.
Wśród wybitnych postaci, które się pojawiły na muralu są: Wanda Rutkiewicz, Edyta Stein oraz ks. Stanisław Orzechowski.
– Autorem tego muralu jest Anna Szalwa. W 2016 roku to była jeszcze studentka Akademii Sztuk Pięknych i jej praca wygrała w konkursie, który wtedy zorganizowaliśmy na ten mural. Projekty były różne od takich bardzo poważnych, wręcz dramatycznych, aż po ten radosny i optymistycznych. Wybraliśmy tę koncepcję, która wydaje mi się doskonale pasuje do całej naszej działalności – dodaje Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.
Mural można zobaczyć odwiedzając wystawę stałą „Wrocław 1945-2016”.