Wrocław: nowe projekty opieki ginekologicznej i położniczej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Ogrodzie Staromiejskim Jacek Sutryk zorganizował konferencję poświęconą projektom dotyczącym położnictwa i opieki ginekologicznej we Wrocławiu.

Zaczęliśmy tę kadencję samorządu od programu in vitro dla wrocławianek i wrocławian. Dzięki temu programowi, na świat przyszło wiele nowych obywatelek, wielu nowych obywateli naszego miasta. No i kończymy także bardzo mocnym, wydaje mi się, akcentem prorodzinnym, a mianowicie „pokojami narodzin” – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Pokoje narodzin” mają być łącznikiem pomiędzy porodem domowym a szpitalną salą. Ich wnętrze jest bardziej przyjazne i ma w pewnym stopniu imitować warunki panujące w domu. Pilotażowy program tych specjalnych sal, w którym wzięło udział 120 pacjentek, już się zakończył. Teraz program zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Radę Miejską Wrocławia.

Kwota, którą przeznaczamy na to działanie, to milion złotych. To pozwoli do programu zaprosić ponad 1000 pań. No i w zależności od tego, czy to zainteresowanie będzie większe, myślę, że będzie z roku na rok większe, tak jak jest coraz większe zainteresowanie programem in vitro – dodaje prezydent.

Co istotne, z „pokojów narodzin” korzystać będą mogły osoby bez względu na ich stan materialny.

Bez względu na finanse, każda wrocławianka, czy każda kobieta, która rodzi we Wrocławiu, będzie mogła skorzystać z tych pięknych „pokojów narodzin” – mówi ginekolożka prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle.

„Pokoje narodzin” to nie jedyny projekt adresowany do ciężarnych. Realizowany jest także program szkół rodzenia.

My od lat rozwijamy sieć szkół rodzenia, jest ich w tym momencie sześć oraz jedna dedykowana osobom z niepełnosprawnościami – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jest to bardzo cenna i fajna inicjatywa, dlatego że dzięki temu te pacjentki, które chcą rodzić, tak naprawdę jesteśmy w stanie w dużym stopniu odczarować ten strach przed porodem – wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Fuchs, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa USK we Wrocławiu.

Program in vitro cieszący się popularnością jest wciąż tematem kontrowersyjnym. Jedna ze zwolnionych ze szpitala im. Falkiewicza na Brochowie lekarek wprost mówi o tym, że odmawiano tam pacjentkom w ciąży z in vitro zabiegu cesarskiego cięcia.

Nie rozumiem, jak można być przeciwnikiem in vitro. Dzięki temu, że przyjęliśmy we Wrocławiu program in vitro, na świat przyszło wiele wrocławianek i wrocławian. To także oznacza szczęśliwych rodziców i uśmiechniętych dziadków, ale to jest szpital samorządu województwa. To marszałka należałoby pytać, jeżeli coś nie działa, to po prostu to trzeba zmienić. To jest XXI wiek i w takim mieście, jak Wrocław, nie może do takich sytuacji dochodzić – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy