Nowe przepisy. Ujemny test i brak kwarantanny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zgodnie z nowymi przepisami rządowymi, wszyscy podróżujący mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. W tym celu wystarczy spełnić tylko jeden warunek – uzyskać negatywny wynik testu.

– Osoby przyjeżdżające z zewnątrz, czyli spoza granicy Polski muszą odbywać 10-dniową kwarantannę, chyba że posiadają negatywny wynik testu PCR, wykonany przed odlotem, który jest wykonany nie później niż 48 godzin przed pojawieniem się na terenie Polski – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Od początku lutego można przejść test na wrocławskim lotnisku już po przylocie. Na wynik takiego testu antygenowego czeka się zaledwie 15 minut.

– Ci pasażerowie, którzy przylatują z krajów spoza strefy Schengen – w naszym przypadku to są loty z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy i czartery z Zanzibaru. W przypadku tych pasażerów, wprowadzaliśmy udogodnienie, polegające na możliwości zrobienia testów, wykrywających koronawirusa. Te testy robimy w strefie tranzytowej lotniska, czyli przed punktem kontroli granicznej – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Kierownictwo lotniska zaznacza, że punkt badań na koronawirusa spełnia przepisy polskiego rozporządzenia. 

– Mówiące, że jeżeli przed przekraczaniem granicy przeprowadzisz test i jest on testem negatywnym, to zwalnia to z obowiązkowej kwarantanny. Jak dotąd przeprowadzaliśmy kilkaset takich testów i wszystko działa tak, jak powinno. Procedura, którą wdrożyliśmy spełnia warunki polskiego   prawa – mówi Dariusz Kuś.

Dzieci również podlegają testom przy przyjeździe. Dodatkowo osoby, które przeszły pełny cykl szczepień przeciwko koronawirusowi, są również zwolnione z obowiązkowej kwarantanny.

– Tylko, żeby było jasne – dwoma dawkami szczepienia i od drugiej dawki musi minąć 7 dni. Takie są warunki kliniczne, które mówią, że osoba jest zaszczepiona – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Nowa możliwość zrobienia testów na wrocławskim lotnisku udogodni życie wielu pasażerom.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy