Nowe trasy rowerowe w gminie Długołęka. Bezpiecznie i ekologicznie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Osiem kilometrów przepięknej, bezpiecznej trasy rowerowej z Bykowa do Długołęki, a tam można, proszę państwa, rower zostawić i przesiąść się do pociągu w kierunku Wrocławia lub Oleśnicy. Wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, wokół lasy Natura 2000, piękne stawy, a przede wszystkim bezpiecznie i zdrowo.

Ścieżka rowerowa była już gotowa kilka tygodni temu, ale dziś uroczyście ją otwierano. Podczas wakacji całą trasę sprawdził i osobiście przejechał wójt gminy Długołęka. 

  • Trasa była bardzo ciężka, bo ja tak na co dzień na rowerze nie przyjeżdżam tyle kilometrów, ale muszę powiedzieć, że z wielką przyjemnością ją pokonałem. Było troszeczkę zakwasów, ale przyjemność jest jeździć po drogach bezpiecznie mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka. 

Do tej pory mieszkańcy musieli jeździć po drodze wśród samochodów, gdzie ruch jest duży i nie jest bezpiecznie.

  • Tu jest piękny projekt, ponieważ oddziela te dwie trasy, osobno rowery, osobno auta. Po tym względem jest czymś bezpiecznym i każdy rowerzysta chyba marzy o czymś takim, że ma pewność, że nic złego się nie może zdarzyć, bo na tym odcinku nie ma żadnych aut, więc to jest rewelacyjny projekt. Sprawność wójta powoduje, że niektóre projekty, które były uważane za niemożliwe, są realizowane – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Nowa trasa powstała z inicjatywy mieszkańców. Wymagała współpracy wielu urzędów, bo przebiega w pobliżu stawów, przez las. I walczono o każde drzewo. Jest wygodna, bezpieczna. Są tu miejsca, gdzie rowerzyści mogą odpocząć i skorzystać ze specjalnej stacji dla rowerów. Całość kosztowała 11 milionów złotych, ale aż 7,5 miliona pochodzi z dotacji. 

  • Dzisiaj mamy już praktycznie 27 kilometrów dróg i ścieżek rowerowych. Także to jest na terenie naszej gminy fajny sygnał do tego, że zgodnie z naszym hasłem – przesiądź się na rower . No trzeba to się dostosować do tego i żeby to było fajne. Warto tutaj przyjechać, warto pojeździć. Nasi mieszkańcy znają te piękne tereny, więc niedaleko mamy park piękny, park w Szodrem, w którym można się przejść, to jest taka nasza perełka, więc takich rzeczy jest tutaj dużo, a chcemy żeby było jeszcze piękniej – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Ale to nie koniec tego projektu. Dziś pokazano niezwykłe urządzenia – symulatory ruchu, jazdy na rowerze i uderzeń. Mają one służyć uczniom z Długołęki, by tu bezpiecznie uczyli się zasad poruszania na rowerze po drodze. Wszystko trafi do tworzonego właśnie Domu Kultury w Długołęce. 

  • Tam po to będą wszystkie tematy porozkładane, będzie cała edukacja do tego, żeby już dobrze wyedukowany nasz młody człowiek, mieszkaniec mógł po tych ścieżkach rowerowych bezpiecznie jeździć – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka. 

Dziś dzieci po raz pierwszy mogły skorzystać z tych symulatorów. 

  • Trzeba uważać na auta i na pieszych. No i na skrzyżowaniach trzeba być bardzo ostrożnym. Tak. To jest bardzo dziwne, czuję się jakbym jechała na prawdziwym rowerze. To jest symulator uderzenia w czasie jakiegoś wypadku. – No i jak się czułaś? – Trochę się bałam na samym początku, ale aż takie super straszne to nie było. – No, ale jednak mocno szarpnęło i uderzyło. – Tak, bardzo. To przecież była niewielka prędkość tak naprawdę. Tak, to była mała prędkość, ale uderzenie było duże – mówią uczniowie z Długołęki.

Uczniowie z Długołęki dobrze wiedzą, że jazda na rowerze jest przyjemna, ale powinna być przede wszystkim bezpieczna.

  • Jeździsz na rowerze?- Bardzo często, właśnie dzisiaj dość dużą ekipą przyjechaliśmy do szkoły na tej nowej dróżce. – No i jak się jechało? – Bardzo fajnie, fajnie się tak jedzie. – Lepiej po ścieżkach czy po drodze? – Po ścieżkach. – Dlaczego? – Bo jest bezpieczniej – mówią uczniowie. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy