Dotychczasowe ścieżki rowerowe powstały w wyniku projektu realizowanego z gminami powiatu Trzebnickiego. Inwestycja zakłada odtworzenie trasy rowerowej w miejscu dawnej kolei wąskotorowej. Obecnie trasa kończy się w na granicy gminy Trzebnica, w miejscowości Brzykowo.
W związku z tym rowerzyści, którzy korzystają z naszych ścieżek rowerowych maja tak naprawdę połączenie ze ścieżką rowerową, która istnieje i w Gminie Prusice, i w Gminie Żmigród i przechodzi do Gminy Milicz. W związku z tym podjęliśmy decyzję, żeby te nasze ścieżki rowerowe, które istnieją na terenie Gminy Trzebnica połączyć z innymi ścieżkami rowerowymi w okolicy i sąsiednich gminach – mówi Daniel Buczak, Sekretarz Gminy Trzebnica.
W ostatnim czasie popularność ścieżek rowerowych widocznie wzrasta, stąd też pojawił się pomysł, aby powstało ich jeszcze więcej. List intencyjny w tej sprawie podpisano podczas spotkania stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna, którego głównym celem jest stworzenie Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. List podpisał m.in. burmistrz Trzebnicy – Marek Długozima i Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Autostrada rowerowa ma powstać do końca 2023 roku i przebiegać przez najciekawsze turystycznie tereny Dolnego Śląska.
My w ramach tego projektu chcielibyśmy wykonać ścieżki rowerowe, które połączyłyby naszą infrastrukturę rowerową ze ścieżkami w sąsiednich gminach. W naszym wypadku ta Dolnośląska Autostrada Rowerowa będzie polegała na budowie ścieżki rowerowej z miejscowości Ujeździec Mały przez Koniowo, Koniówko w kierunku miejscowości Gruszeczka i tam się wepniemy w powstającą obecnie ścieżkę rowerową pomiędzy Książęcą Wsią a Gruszeczką – mówi Daniel Buczak.
Trasy rowerowe przebiegać będą przez malownicze okolice. Nowe ścieżki pozwolą rowerzystom sprawnie poruszać się między miejscowościami i znacznie podniosą bezpieczeństwo cyklistów, którzy nie będą musieli już przejeżdżać przez ruchliwe drogi.
W ramach Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej będziemy chcieli również połączyć ścieżkę rowerową, która w naszym wypadku idzie z Trzebnicy do miejscowości Będkowo. Chcielibyśmy ją przedłużyć do granicy Gminy Trzebnica, to jest między miejscowościami Będkowo a Machnice – mówi Daniel Buczak.
Inicjatywa Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej narodziła się na jednej z sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i została poparta przez burmistrza Trzebnicy. Takie rozwiązanie pozwoli mieszkańcom Gminy Trzebnica korzystać ze ścieżek rowerowych na terenie pobliskich samorządów, ale także umożliwi zwiedzanie okolic miasta mieszkańcom sąsiednich terenów.