Nowe umowy na wywóz śmieci. Co warto wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nareszcie mamy dobrą informację dla wrocławian. Od października obowiązują nowe umowy, które miasto zawarło z firmami wywożącymi odpady komunalne. Coż to oznacza? Oznacza to, że częściej będą odbierane np. bioodpady, makulatura. Wracają SZOP-y oraz edukacje dla najmłodszych.
  • Wracamy do takiego szerokiego, pełnego pakietu usług śmieciowych, nazwijmy tak to w cudzysłowie, dla Wrocławian, które mogliśmy oferować naszym mieszkańcom jeszcze do 2022 roku. To są umowy zawarte na okres półtora roku z możliwością przedłużenia ich do dwóch lat. Miasto tylko w jednym roku na ten cel przeznaczy 414 mln złotych –  mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem Wrocław. 
  • Wrocławianie od lat chętnie korzystają z PSZOK-u. W mieście są dwa, ale do punktu przy ulicy Michalczyka, praktycznie w centrum, przyjeżdża najwięcej osób. 
  • Duże odpady z domu, które zalegają mi od dłuższego czasu. Dużo tego?  Więcej niż bym chciał, to na pewno. Tak że fajnie, że jestem w PSZOK-u, że można się tego pozbyć.  Olej silnikowy,  jakieś stare aparaty, czajnik, telefon. Czyli takie elektrośmieci, dużo. Elektrośmieci, tak. Super, że tak dobrze to takie miejsce jest, bo co by pan z tym zrobił, gdyby nie to miejsce. Co by pan zrobił?  Nie wiem. No właśnie, byłby problem. To jest dobre miejsce, tak naprawdę. Co ja przywiozłem? Wszystko właściwie. Panele, jakiś kałamarz, jakieś elektrośmieci. Generalnie jak to chyba każdy w domu gdzieś tam ma pochowane po kątach. Z wiekiem czasu jakby narasta to tylko w siłę i… No i co? No i tak, tak, tak to w moim przypadku. Czyli segreguje pan śmieci? No chyba jak każdy z nas. Weszło nam to w krew, mam nadzieję przynajmniej – mówią wrocławianie.

 Ale nowe umowy na wywóz odpadów to udogodnienia, na które czekali wrocławianie. 

  • Zwiększamy częstotliwość odbioru odpadów papierowych dla domków jednorodzinnych. I to będzie co najmniej co dwa tygodnie. Myślę, że to ważna informacja, a wielu wrocławianom na tym zależało. Druga zmiana dla mieszkańców domków wielorodzinnych, takiej wielolokalówki mieszkańców bloku, to odpady takie bio. Te w brązowych pojemnikach, które państwo kojarzycie, będziemy odbierać częściej latem, wiosną, wczesną jesienią. Czyli wtedy, kiedy jest to najbardziej potrzebne. To jest co najmniej dwa razy w tygodniu, od 15 maja do 15 września. Wracają SZOP-y na ulicę. Myślę, że to jest taka rzecz, która bardzo wszystkich ucieszy i się nie dziwię. SZOP, czyli samochody zbierające odpady problemowe. To jest rozwiązanie, które funkcjonowało od 2021 roku. Zebrało 197 ton odpadów problemowych, więc to są konkretne ilości. I to jest świetne rozwiązanie, ponieważ taka mobilna zbiórka pojawia się na wybranych ulicach. Państwo oczywiście z naszej strony już wkrótce dowiecie się, gdzie te SZOP-y będą parkowały. W jakie dni, w jakich godzinach. I to jest świetny sposób, żeby oddać takie niebezpieczne odpady problemowe, takie jak właśnie małe elektroodopady, jakieś resztki poremontowe –   mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem Wrocław. 
  • Wraca także edukacja ekologiczna w szkołach, to zajęcia, na które czekali najmłodsi.

Zobacz również

Nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni. To oznacza, że na drogach mogą pojawić się nowe dziury. Czy miasto poradziło sobie już z tymi z zeszłego sezonu? Jakie prace czekają nas w najbliższym czasie? To pytania, które na pewno zadają sobie kierowcy przed nadchodzącym sezonem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy