Nowe zasady ważności unijnych certyfikatów covidowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wraz z początkiem lutego weszły w życie zmiany dotyczące terminu ważności unijnych certyfikatów covidowych. Od teraz dokument potwierdzający zaszczepienie się przeciwko COVID-19 będzie ważny przez 9 miesięcy. Warto dodać, że zmiany dotyczą także certyfikatów wydanych przed 1 lutego 2022 roku.

Jeżeli zaszczepiliśmy się przeciwko COVID-19 w ramach tego podstawowego szczepienia, na przykład dwiema dawkami szczepionki Pfizer lub Moderna to oznacza, że od dzisiaj nasz certyfikat jest ważny 270 dni. Niezależnie od tego, kiedy to szczepienie zostało wykonane – mówi Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Żeby przedłużyć ważność unijnego certyfikatu należy zaszczepić się tak zwaną dawką przypominającą. Pierwotnie paszport covidowy miał być ważny przez rok, jednak ze względu na słabnącą ochronę po szczepieniu Komisja Europejska postanowiła zaktualizować przepisy. Zmiany te obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. 

Co mogę powiedzieć. Trochę głupie moim zdaniem, ale co mogę poradzić.

Czy mi to utrudni życie? Niedawno zaszczepiłam się po raz trzeci. Wyjeżdżam w lutym do Włoch. Zobaczymy, kiedy będzie czwarta dawka i to wtedy może utrudnić albo ułatwić życie.

Wchodząc do kawiarni we Wrocławiu i w Warszawie poprosili mnie o taki certyfikat. Byłem zdziwiony, ale nie mam ku temu żadnych przeciwwskazań. Po prostu to jest i tyle. Mogłem wyjechać dzięki temu, że miałem certyfikat. Więc pewnie dlatego się zaszczepiłem – mówią mieszkańcy Wrocławia.

Otrzymać certyfikat unijny można także na przykład po zrobieniu testu antygenowego i uzyskaniu negatywnego wyniku. W tym przypadku będzie on ważny przez 48 godzin.

Natomiast jeżeli nasz test wypadnie pozytywnie i mamy potwierdzone zakażenie, wówczas otrzymujemy coś takiego jak certyfikat krajowy. To jest tak zwany krajowy certyfikat ozdrowieńca i który nie daje nam po teście antygenowym prawa do uzyskania certyfikatu unijnego. Do tego uprawnia tylko pozytywny wynik testu PCR – dodaje Anna Szewczuk-Łebska.

Przypomnijmy, że unijny certyfikat covidowy powstał po to, aby ujednolicić przepisy obowiązujące we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz ma za zadanie ułatwić procedurę podróżowania.

Zobacz również

Wrocław zaraz po Warszawie miał jeden z największych wyników, jeśli chodzi o frekwencje w wyborach do Europarlamentu. W stolicy Dolnego Śląska głosowało około 50% osób uprawnionych. To o 10% więcej niż średnia krajowa. Sześciu europosłów trafi do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 12. Okręg numer 12 obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Dwóch europosłów będzie z koalicji obywatelskiej, dwóch z PiSu, jeden z Konfederacji i jeden z Lewicy. Czy taki wynik wyborów oraz frekwencja zaskoczyła ekspertów?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy