Nowe życie kompleksu przy ul. Hoene-Wrońskiego. Będą tam dwa wydziały PWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Historyczny kompleks dawnego szpitala stanie się domem dla matematyków i medyków. Politechnika Wrocławska kupiła i wyremontowała budynek, w którym teraz mieści się Wydział Matematyczny, a od października jeszcze Wydział Medyczny.

Kompleks powstał na początku XX wieku według projektu słynnego niemieckiego architekta Maxa Berga. Najpierw mieściła się tam siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po wojnie działały tam m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. 

  • Budynek powstał w 1911 -1912 roku na tym miejscu według projektu wówczas młodego architekta, który przybył do Wrocławia w 1909 roku – Maxa Berga. Budynek zawiera pewne cechy charakterystyczne dla jego twórczości, chociażby klatki schodowe, zastosowanie żelbetu. Tutaj też zastosował ograniczenie dekoracji i ozdób do minimum, na elewacjach zewnętrznych praktycznie tych dekoracji nie ma. Tu działa tektonika – mówi dr hab. Jerzy Ilkosz, Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Teraz będzie do miejsce, w którym uczyć będą się studenci Wydziałów Matematycznego i Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

  • Matematyka na Politechnice jest od zawsze i jest świetna, tak że w pełni matematycy zasługują na takie królewskie pomieszczenia. Dla Politechniki matematyka jest ważna, bo odróżnia nas od innych polskich politechnik, które często są szkołami typowo inżynierskimi, a tu u nas jednak to jest kompletny uniwersytet wokół inżynierii zbudowany. Za chwilę będzie też Wydział Medyczny, który dopełni nam to otoczenie inżynieryjne z każdej strony – od nauk podstawowych, matematyka, fizyka, przez nauki społeczne, po nauki o człowieku, zdrowiu, życiu – zaczniemy od medycyny – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

W budynkach C-19 i C-20 mieścić się będzie Wydział Matematyki. Do dyspozycji studentów i naukowców ma być około 120 pomieszczeń. Powstający Wydział Medyczny będzie zaś w mniejszym budynku C-21. Tam powstanie ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne pracownie i laboratoria.

  • Natomiast to jest malutko miejsca. Tam jest bodajże 1000 metrów kwadratowych na Wydział Medyczny docelowo. Zwykle jak na uczelni jest medycyna, to zawsze jest duża, dlatego że jest bardzo dużo specjalności medycznych, żeby w każdej było trochę lekarzy, to się robi ogromna część uczelni. U nas docelowo będziemy musieli wyprowadzić medycynę do odpowiednio dużego, godnego budynku, który dopiero planujemy zbudować – dodaje rektor.

Oba budynki wymagały gruntownego remontu pod okiem konserwatora zabytków. Modernizacja kosztowała około 50 milionów złotych.

  • Bardzo się cieszę, dlatego że każdy remont i przywrócenie zabytku, to chwała dla miasta. Będzie w praktyce dużym atutem dla turystów, ale przede wszystkim dla użytkowników – dodaje dr hab. Jerzy Ilkosz, Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy