Nowoczesne technologie w MPWiK. Do czego służą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowoczesne technologie znajdują dziś zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które posiada własne Centrum Nowych Technologii. Tam badane są między innymi procesy oczyszczania wody.

Centrum Nowych Technologii jest wydzieloną komórką organizacyjną Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, która odpowiada za szeroki rozwój technologiczny naszej spółki – mówi Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Rozwój technologiczny jest ściśle połączony z dbałością o środowisko. Wszystkie nowoczesne rozwiązania, które wprowadza MPWiK, mają być przyjazne dla środowiska, ale także bezpieczne i korzystne dla mieszkańców.

W celu weryfikacji rozwiązań wykorzystujemy dwie stacje badawcze. Pierwsza z nich znajduje się w Zakładzie Produkcji Wody Mokry Dwór. W niej testujemy różne rozwiązania związane z oczyszczaniem wody. Sprawdzamy zarówno możliwość optymalizacji procesu oczyszczania, jak i również wdrożenia nowych, nowoczesnych technologii przy przyszłych inwestycjach – dodaje Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Przy poszukiwaniu i udoskonalaniu nowoczesnych technologii MPWiK współpracuje między innymi z Politechniką Wrocławską. Centrum Nowych Technologii wrocławskiej spółki skupia się na wypracowaniu rozwiązań, które poprawią oferowane usługi.

Realizujemy to szczególnie w drugiej stacji badawczej, która znajduje się we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Te dwa projekty dotyczą wdrożenia szeroko pojętej gospodarki obiegu zamkniętego. Z jednej strony wypracowujemy rozwiązania, które mają na celu ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków jako wody technologicznej. Z drugiej strony badamy ​możliwość stworzenia z wrocławskich ścieków nowoczesnej biorafinerii, w której będą odzyskiwane różne substancje zarówno organiczne, jak i mineralne – wyjaśnia Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wpisują się w ideę smart city. Przykładem jest korzystanie z systemu Smart Flow, który pomaga zapobiegać awariom wodociągowym. To minimalizuje straty oraz usprawnia usuwania potencjalnych awarii.

Po analizie jesteśmy w stanie wykryć wszelkie anomalie na sieci wodociągowej, przez co możemy szybko podjąć działania korekcyjne. Dzięki temu w ostatnich latach zdecydowanie udało się ograniczyć straty wody – podkreśla Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii w MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy