Nowy Honorowy Obywatel

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do grona honorowych obywateli Wrocławia dołączył doktor Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. Odznaczenie zostało nadane podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

Dla dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia to ogromny zaszczyt. Historyk podkreśla, że wszystko zawdzięcza nauczycielom i rodzinie, a szczególnie ojcu, który rozbudzał w nim ciekawość Świata.

Czuję się bardzo zaszczycony tym tytułem. A ten zaszczyt jest tym większy, że przyznany jest przez ludzi mieszkających w mieście o tak bardzo trudnej historii, o tak bardzo złożonej historii, którą nie jest łatwo przekazać – swoimi odczuciami dzieli się doktor Maciej Łagiewski.

Doktor poświęcił się poznawaniu i promowaniu historii Wrocławia. Jego zdaniem miasto jest wyjątkowe, choć jego historia jest trudna. Według historyka należy znać dzieje nie tylko Polski, ale też własnego regionu.

Dostrzegłem, że w tym mieście jest parę rzeczy, które je wyróżniają. Wyróżnia je przede wszystkim rzeka Odra. Kilkaset mostów, przepraw. I wyobrażałem sobie zawsze, że te przeprawy, w tym miejscu właśnie, w Europie łączą ludzi, budują jak gdyby pomosty. Nie tylko są dziełami technicznymi, ale też budują pomosty między ludźmi – wyjaśnia historyk.

Swój obecny herb Wrocław zawdzięcza między innymi doktorowi Łagiewskiemu. Był on w grupie historyków, którzy zaproponowali przywrócenie pięciopolowego herbu z roku 1530.

Czeski lew, który oznaczał zwierzchnictwo korony czeskiej nad Śląskiem. I śląski orzeł należący do monarchii polskich Piastowiczów, z półksiężycem przez pierś. No i Jan Chrzciciel, patron wrocławskiej katedry, diecezji a potem całego miasta. A w końcu litera W, która nawiązywała etymologicznie do pierwszej nazwy tego miasta od rzekomego twórcy: księcia Vratislava czy Wrocisława. I w końcu Ewangelista w odwróconej koronie, patron rajców miejskich – doktor Łagiewski opisuje znaczenie i historię herbu Wrocławia.

Rada Miejska postanowiła nadać historykowi tak wysokie odznaczenie, aby docenić jego działalność na rzecz miasta. Dzięki jego staraniom wzbogacono zbiory muzealne oraz wyremontowano zabytki, między innymi Arsenał Miejski i Stary Ratusz.

Rada przyznała tytuł panu doktorowi Łagiewskiemu między innymi za propagowanie historii Wrocławia i Dolnego Śląska – wyjaśnia Marcin Obłoza, pracownik biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Doktor Łagiewski to osoba, która przyczyniła się do popularyzacji historii miasta oraz wpłynęła na jego obecny wizerunek.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy