Nowy oddział anestezjologii dla najciężej chorych dzieci w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląski Szpitalu Specjalistyczny im. Marciniaka. Od początku istniały tutaj dwa oddziały dedykowane dzieciom - neurologia i chirurgia. I od początku lekarze walczyli o jeszcze jeden specjalistyczny oddział - Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. I dziś oficjalnie go otwarto, a od jutra będą tu przyjmowani pierwsi pacjenci.

Do tej pory dzieci trafiały na oddział anestezjologiczny dla dorosłych. Teraz – dzięki dofinansowaniu przez samorząd województwa – można najmłodszych pacjentów leczyć w nowoczesnym, świetnie wyposażonym oddziale. 

  • Oddział wychodzi naprzeciw potrzebom i regionu i szpitala. Od 2017 roku w tym szpitalu działa Centrum Urazowe dla Dzieci. Zabezpiecza nasze województwa i województwa ościenne. Tu trafiają najcięższe przypadki wymagające interdyscyplinarnej opieki w tym intensywnej terapii dziecięcej  – mówi Katarzyna Kapuścińska, dyrektorka naczelna szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu. 

Na oddziale uruchomiono 4 stanowiska intensywnej terapii dla dzieci w różnym wieku – od niemowląt  do 18. roku życia. Każde stanowisko wyposażone jest standardowo. 

  • Wspomaga niewydolne narządy dla życia człowieka – zajmuje się wspomaganiem układu krążenia, oddechowego i innych, które wymagają wspomagania na czas ciężkiej choroby. I każde stanowisko jest samodzielne, czyli wyposażone w instrumenty, które służą do nadzorowania i wspomagania – mówi Jarosław Majda, anestezjolog, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. 

Na ten oddział lekarze czekali od dawna. Aby powstał zmniejszono oddział chirurgii dziecięcej o kilka łóżek, ale to było konieczne. 

  • Poprawia znacząco bezpieczeństwo pacjentów po ogromnych zabiegach, które robimy. Zwalnia nas z konieczności poszukiwania miejsc reanimacyjnych w regionie. A możliwości korzystania w oddziale wspólnym z miejsc dla dorosłych i dzieci nie były optymalne, ale z tego korzystaliśmy. To niewątpliwie krok w dobrą stronę i taki spektakularny. Szkoda tych paru łóżek, ale jakoś sobie poradzimy tym bardziej, że tu też będą trafiać nasi pacjenci – mówi prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu. 

Bez wsparcia samorządu nowy oddział nie powstałby. Koszt remontu i wyposażenia – ponad 3,5 mln zł. 

  • Ten oddział będzie służył całemu Dolnemu Śląskowi, a więc te trudne przypadki dzieci, oby było ich jak najmniej, które  będą miały wypadek, to tu znajdą fantastyczną, cudowną opiekę  – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Na nowym oddziale pracuje 14 specjalistów anestezjologii, 16 pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych oraz personel pomocniczy. 

 – Człowiek to jest podstawowe zagadnienie, czy jest ktoś, kto podejmie się pracy. Czy było trudno? To było ambitne zadanie, ale się udało – mówi Jarosław Majda, anestezjolog, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. 

Codziennie do opieki nad pacjentami potrzebny jest co najmniej 8-osobowy zespół specjalistów. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy