– Odmrażamy się, jesteśmy zrepertuowani do grudnia włącznie, przed nami dwie premiery. Liczymy, że bilety będą się dobrze sprzedawać, że ludzie będą przychodzić – oczywiście w maseczkach i ze wszystkimi środkami sanitarnymi — mówi dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Jacek Gawroński.
Premiery o których mowa, zaplanowane były na wiosnę tego roku, pandemia koronawirusa nie umożliwiła jednak ich realizacji. W przyszłym miesiącu na deskach teatru po raz pierwszy zagości spektakl familijny „Błękitny pies” – opowiadający o problemach niepełnosprawnej młodzieży. Drugą premirą będzie „Zmierzch-Świtem” w reżyserii dyrektora artystycznego Jana Szurmieja.
–To jest romantyczna przypowieść o minionym świecie gangsterskiej Odessy. O upadku rodziny, o odejściu pewnej epoki . Dlatego "Zmierch-Świtem" bo zmierzch jednej epoki, a świt drugiej — o spektaklu opowiada Jan Szurmiej, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego.
Nowy sezon, nowa dyrekcja – a więc i nowy profil artystyczny Teatru Polskiego. Na rok 2021 zaplanowano 10 premier. Niektóre spektakle powstaną w kooperatywie teatru z innymi instytucjami kultury.
– Chcemy wyprodukować polsko-niemieckiego dzieło, jeżeli chodzi o Caligulę. Rozmawiamy i będziemy współpracować, jeżeli chodzi o wypożyczenie albo kupno strojów z teatrem w Zielonej Górze. Współpracować będziemy z Teatrem Pieśni i Kozła. Przy Różewiczu będziemy współpracować z innymi Instytucjami Kultury i Ossolineum Akademią Muzyczną i Teatralną — dodaje Jacek Gawroński.
Premiery spektakli to nie jedyne nowości, jakie będą miały miejsce w TP. W ramach projektu „Infrastruktury Kultury” z Urzędu Marszałkowskiego teatr otrzymał milion 600 tys. na remont i zakup sprzętu.
– W ramach tego projektu realizujemy remont windy, zakupujemy mikroporty do spektakli, zakupujemy też urządzenia do zapisu spektakli — mówi Kazimierz Budzanowski, zastępca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Teatr będzie starał się również o pozyskanie środków na remonty sal – te projekty pochłoną znacznie większą sumę szacowaną na 70 mln złotych.
– To jest totalne przebudowa widowni. Chcemy, żeby ten teatr miał zupełnie inny charakter — i kolorystyczny i funkcjonalny _ i to jest wartość inwestycji ok. 43 mln złotych, natomiast modernizacja Teatru Kameralnego to jest też kwota ok. 30 mln — dodaje Kazimierz Budzanowski.
Repertuar na rok 2020 został w pełni zaplanowany. Widzów teatru obowiązują obostrzenia sanitarne – przed spektaklem należy pojawić się odpowiednio wcześnie w maseczce, podpisać oświadczenie o stanie zdrowia i zachować odpowiednią odległość.