Nowy sezon w Ogrodzie Botanicznym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nadchodzi nowy sezon w Ogrodzie Botanicznym. Wiosna w pełni się tu zadomowiła, więc to najlepszy czas na spacery wśród rozkwitających roślin. Będzie to możliwe od 1 kwietnia.

Ogród Botaniczny otwieramy już 1 kwietnia, w słynny Prima Aprilis, ale nie jest to żart. Bardzo poważnie podchodzimy do tego tematu. Pewne prace przygotowawcze do otwarcia Ogrodu trwają właściwie od ponad miesiąca. Teraz jest już wielki ruch. Nawadniamy, pielimy, sadzimy rośliny rabatowe po to, aby ten Ogród, gdy już będzie udostępniony dla naszych miłych gości, był jak najpiękniejszy – mówi Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

To czas, w którym wszystko budzi się do życia. Także unikatowe okazy, które można oglądać we wrocławskim Ogrodzie.

Sztampowa forsycja, pojawią się za chwilkę magnolie, mamy już do czynienia z pierwszymi kwiatami różaneczników – tych najwcześniejszych odmian, azalie również się pojawiają. Są też oczywiście pierwiosnki, sasanki, za chwilę, za momencik całe alpinarium wystrzeli też pełną gamą kolorów, pełną gamą kwiatów. Także na pewno na otwarcie Ogrodu będziemy mieli dużo do zaoferowania i do zobaczenia. Wiosna w tym roku jest wyjątkowo sucha, dlatego już od przedwiośnia musimy bardzo intensywnie nawadniać rośliny, ponieważ te już powinny kwitnąć tak naprawdę, a przez ten brak wody są jeszcze troszeczkę ograniczone. No niestety, nie mamy na to wpływu – mówi Wojciech Basiński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wiosna to doskonały czas, żeby przyglądać się roślinom i poszerzać wiedzę na ich temat.

Rośliny są bardzo mądre. Posiadają takie mechanizmy, które zapobiegają zbyt wczesnemu kwitnieniu na przykład. Roślina rejestruje długość dnia przede wszystkim, temperaturę. Te wszystkie czynniki wpływają na to, kiedy ta roślina ma wystartować. Także to nie jest tak do końca, że dajmy na to w lutym pojawi się temperatura dwudziestu stopni, a ten dzień jest bardzo krótki, to roślina jest w stanie to wyłapać i jednak nie zakwitnie, bo jeżeli to zrobi, nie zostanie zapylona w tym przypadku przez pszczoły, albo inne zapylacze – mówi Wojciech Basiński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mamy za to wpływ, i to negatywny, na klimat. Na szczęście rośliny bywają mądrzejsze od ludzi.

Na pewno w jakiś sposób muszą się te rośliny ze sobą porozumiewać, chociażby przy pomocy strzępek grzybni, które są pod ziemią. One mogą stanowić coś w rodzaju przekaźników. Można to porównać do ludzkiego mózgu. To działa na takiej zasadzie, jak neurony działają w mózgu – tak te strzępki grzybów mogą wpływać pomiędzy drzewami na komunikację, na wymianę tych asymilatów między sobą. Dajmy na to – to drzewo umiera, trzeba mu pomóc, czyli te wydzieliny korzeniowe bardziej trzeba skierować do tego drzewa – mówi Wojciech Basiński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wszystkich miłośników roślin czekają w najbliższym czasie ciekawe wydarzenia.

1 kwietnia otwieramy, a 3 kwietnia odbędzie się spacer ze mną. Chcę pokazać rośliny, które mają jakieś znaczenie w naszym życiu. Oczywiście wszystkie są bardzo istotne, ale są takie, które ugruntowały się od wieków w tradycji, kulturze albo mają bardzo ciekawe przystosowania do środowiska. Następnie będziemy mieć 10 kwietnia wydarzenie „Wiosna w Ogrodzie”, będzie kiermasz, pokazy związane z przygotowaniem swojego ogrodu i obejścia do sezonu – mówi Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oprócz tego warsztaty z robienia kompostu, Festiwal Magnolii, Kiermasz Rękodzieła i Festiwal Jogi. Wszystko zakończy się Festiwalem Dyni.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy