– Skatepark był budowany dwuetapowo. Najpierw wylana została płyta do skateparku. Zostało to zakończone jesienią zeszłego roku. Kosztowała w granicach około 400 tysięcy złotych. Były małe niepokoje ze strony młodych ludzi. A co z resztą? Uspokajaliśmy spokojnie, bo najpierw musimy zrobić tą powierzchnię, na której będzie ten skatepark. A po drugie też nie chcieliśmy, żeby urządzenia były robione przed zimą, a bądź w trakcie zimy z tego względu, że nie można by było do końca z nich dobrze korzystać, a po drugie też by od razu były na te warunki pogodowe niesprzyjające narażone – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Koszt drugiego etapu to 600 tysięcy złotych. Inwestycja została oddana ponad dwa tygodnie temu i od tamtej pory skate park tętni życiem.
– Generalnie jest fajnie – mówi Kuba, korzysta z nowego skateparku.
– Jest mega fajnie – mówi Bartek, korzysta z nowego skateparku.
– Mało ludzi – mówiKuba, korzysta z nowego skateparku.
Jak często korzystacie z skateparku?
– Codziennie! – mówią Kuba, Bartek, Kuba, korzystają z nowego skateparku.
-Ten, który mamy do tej pory na Lubańskiej był oblegany właściwie cały czas i potrzebny był drugi obiekt. Młodzi ludzie wymarzyli sobie ten skatepark, sami go zaprojektowali, wybrali urządzenia, które na nim się teraz znajdują. Inwestycja jest realizowana w ramach programu Żyj, Mieszkaj, Pracuj w Jeleniej Górze. Jest w całości finansowana ze środków norweskich z udziałem niewielkim budżetu państwa – mówi Aneta Kolendo, radna Rady Miejskiej Jeleniej Góry.
Za nowym skate parkiem w Jeleniej Górze kryje się pewna historia.
– Tak naprawdę to się zaczęło właściwie od takiego zakładu z młodymi ludźmi jak były wybory na prezydenta kraju, to się wtedy założyłem z młodymi ludźmi, powiedziałem, że jeżeli będzie 70% frekwencja w Jeleniej Górze, to przy drugiej turze wyborów to taki skatepark młodym ludziom tutaj w Jeleniej Górze zorganizujemy. Zebrali się. Było prawie 70% frekwencji, ale było powyżej 65%, więc słowo obiecane zostało zrealizowane – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
– I w ramach tej inwestycji powstanie tutaj miasteczko ruchu drogowego z ławeczkami, miejscem rekreacyjnym, tak żeby młodzi ludzie też mogli poznawać zasady ruchu drogowego, jeździć sobie na rowerach. Ścieżki rowerowe mamy tutaj również pumptrack, więc to będzie taki taki kompleks rowerowy dla młodzieży – mówi Aneta Kolendo, radna Rady Miejskiej Jeleniej Góry.